סוגי כאבים בכתף מפי מומחה כתף

אורטופד מומחה כתף
אורטופד מומחה כתף

סוגי כאבים שונים במפרק הכתף והמרפק הם תלונה נפוצה אצל ספורטאים. ככל שעולים בגיל – זו תלונה שכיחה גם אצל ה"לא ספורטאים". התלונות על כאב בכתף נעות בין אי נוחות בפעולות מסוימות. ועד לכאב משתק שאינו מאפשר הנעת היד. הגורמים לכאבים בכתף הם רבים. חבלה או פציעה שבעקבותיה הופיעו הכאבים בכתף.  בעיות רפואיות פתולוגיות (למשל בעמוד השדרה הצווארי). סוכרת. מחלות מפרקים. עבודה פיזית עם עומסים גדולים על הכתפיים ושחיקה ועוד. כאבים בכתף מטופלים בתחילה בצורה שמרנית על ידי טיפול תרופתי. טיפולי פיזיותרפיה וטיפולי הזרקות שונים. מנוחה מפעילות מכאיבה ושינוי אופי פעילות עוזרים גם הם. אם לאחר מספר שבועות לא יהיה שיפור בכאב קבוע. כמו גם לאחר חבלה או תנועה לא טובה של הכתף. מומלץ לפנות לבדיקת אורתופד מומחה כתף ולבחון אופציה של ניתוח כתף והשיקום ממנו.

 

האנטומיה של מפרק הכתף

כדי להבין את סוגי הפציעות והכאבים, רצוי שנדבר קצת על האנטומיה של הכתף. כלומר מבנה השרירים, העצמות, רצועות הכתף ועוד.

אנטומיה של הכתף

אנטומיה של הכתף

שרירים

 

הכתף מופעלת ומיוצבת על ידי מספר רב של שרירים. שריר הכתף הגדול – דלטואיד מכסה סביב הכתף והוא המפעיל העיקרי שלה. קבוצת שרירי השרוול המסובב – הרוטייטור קאף (ROTATOR CUFF), הם ארבעה שרירים המתחברים בגידיהם סביב ראש הזרוע. בחלק הקדמי מתחבר הסובסקפולריס, ובחלק העליון מתחבר בחלק הקדמי – הסופראספינאטוס, ואחריו האינפראספינאטוס והטרז מיינור בחלק האחורי של ראש הזרוע. שרירים אלה אחראיים לתנועות המפרק ההומרוס – גלנואיד, ונחשבים כמייצבים דינמיים של מפרק זה. הסופראספינאטוס הוא הגיד החשוב והנפגע ביותר בין גידי השרוול המסובב. ישנם שרירים נוספים סביב הכתף המפעילים תנועות נוספות של הכתף.

רצועות

הכתף מיוצבת על ידי מספר רב של רצועות המהוות את הקפסולה של המפרק. הרצועות מייצבות את הכתף בנקודות שונות בהתאם לתנועת המפרק. ישנו מתח מתחלף בין הרצועות המאפשר יצוב בכמעט כל טווח התנועה של המפרק. ישנן גם רצועות חוץ מפרקיות המייצבות את המפרק בין עצם הבריח לאקרומיון ואת עצם הבריח לעצם השכמה – הרצועות הקורקו קלביקולריות.

 לברום וגיד הביספס

המפרק בין ראש הזרוע לגלנואיד אינו מפרק עלי-מכתש אלא יותר כמו כדור על כף יד. כדי להגדיל את שטח המגע והייצוב של המפרק ישנו מבנה סחוסי סביב הגלנואיד – הקרוי לברום (Labrum). בחלקו העליון של הלברום מתחבר גיד הראש הארוך של הביספס. זהו גיד תוך מפרקי – מצב נדיר מאוד בגופנו. מיקום הגיד ופעולת הכתף חושפים אותו ואת הלברום לפציעות בכתף.