כללי

פגיעות בלברום SLAP ובגידי הבייספס. הלברום היא טבעת סיבית סחוסית שמקיפה את עצם הגלנואיד. בחלקה העליון מתחבר גיד של הראש הארוך של הביספס. מדובר בגיד תוך מפרקי. הגיד מושך את הלברום בתנועות מסוימות. נזק לגיד הביספס או פגיעה בלברום העליון – SLAP – עשויים לגרום כאבים בתנועות הכתף. 

גורמים

פגיעות בלברום הן לרוב טראומטיות , בין אם עקב חבלה ישירה לכתף או תנועה פתולוגית שגרמה למשיכת הלברום על ידי גיד הביספס. פגיעות בגיד עצמו עשויות להיות טראומטיות  (מיעוט המקרים) ולרוב כרוניות על ידי מיקרוטראומה חוזרת ועומס יתר, או דלקת כרונית של הגיד. 

תסמינים

כאבים בתנועות הכתף שמוגדרים ככאב עמום, פנימי, בדרך כלל בהרמת יד לפנים , העברת היד מעבר לקו מרכז הגוף ותנועת זריקה. לעיתים ישנו כאב בקדמת הכתף.  

אבחון

סיפור הכאבים ובדיקה פיסיקלית מכוונת הם המפתח לחשד לפגיעות בלברום SLAP ובגידי הבייספס. לאישור החשד יש צורך בבדיקת MRI עם הזרקת חומר ניגוד לתוך המפרק – MRI ארטרו של הכתף. 

טיפול

טיפול בפגיעת SLAP וגידי הבייספס, תלוי בסוג הפגיעה ובמידת ההפרעה התפקודית. לרוב השלב הראשון בטיפול יהיה פיזיותרפיה, שינוי אופי פעילות ונוגדי כאב. מרבית המקרים יסתדרו בשלב זה. במידה שמדובר בפגיעה קשה ולברום לא יציב – יש צורך בטיפול ניתוחי. SLAP מתוקן ארטרוסקופית עד גיל 35 לערך. לאחר מכן הטיפול הוא ניתוק הביספס והצמדתו לעצם הזרוע – טנודזיס. אם הלברום בכל זאת מאוד לא יציב הוא מתוקן יחד עם ביצוע הטנודזיס.

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *