כללי – קרע במניסקוס בברך

קרע במניסקוס – מהו? מניסקוס מורכב משני מבנים סחוסיים בצורת חצי עיגול (סהרון) ובעלי מבנה משולש (טריז). מבנים אלה נמצאים על המשטח הפרקי של השוק. תפקידם לסייע בבלימת זעזועים ובתנועה התקינה של הברך. קרע במניסקוס (באחד מהשניים) היא אחת הפגיעות הנפוצות בברך. קרע במניסקוס עשוי לגרום לכאב והגבלה בתנועת הברך.

גורמים

קרע במניסקוס יכול להיגרם מחבלה – טראומה לברך. יכול להיגרם עקב שחיקה של מבני הברך כתוצאה משינויים שחיקתיים של הברך דוגמת אוסטאו-ארטריטיס או חבלות ישנות. כיוון שלמרבית שטח המניסקוס אין אספקת דם כלל, קרעים במניסקוס מתקשים להחלים ואף עלולים להחמיר עם הזמן.

תסמינים

הסימן הנפוץ ביותר לקרע במניסקוס הוא כאב בברך. תסמינים נוספים הם נפיחות. רגישות ללחיצה בצידי הברך. קולות או תחושת "קליקים". קפיצות או נעילות של הברך בעת הנעת הברך. והגבלה בתנועת הברך.

טיפול

קרע במניסקוס מטופל בטיפול שמרני. הטיפול כולל קומפרסים קרים, תרופות נוגדות דלקת, פיזיותרפיה ושימוש בתומכי ברך.  מקרים קשים מטופלים בטיפול כירורגי ארטרוסקופי. הטיפול הארטרוסקופי מאפשר כריתה ויצוב הקרע במיניסקוס (הטרייה) או תפירת קרע במיניסקוס. כתלות בסוג הקרע ובאיכות המניסקוס.

 

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *