| |

תפירת קרע במניסקוס בארתרוסקופיה – מידע למטופל המיועד לניתוח

תפירת קרע במניסקוס בארטרוסקופיה – דף מידע למטופל המיועד לניתוח. הינך מיועד/ת לעבור ניתוח ארתרוסקופיה בברך לצורך תפירת קרע במניסקוס. שימור וייצוב המניסקוס הקרוע משפר את תפקוד הברך ומפחית סיכון לשחיקת הסחוסים.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה מקומית של הברך. משך הניתוח 20-60 דקות ויש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח

לאחר הרדמה והשלמת הרחצה הסטרילית, מוחדרת לברך מצלמה זעירה (ארטרוסקופ).  בעזרת המצלמה ניתן לסקור את המבנים השונים בברך. המניסקוסים, הרצועות והסחוסים. עם זיהוי הקרע במניסקוס ישקול המנתח גודל הקרע ואיכות המניסקוס. במידה ומאפשרים תיקון, תבוצע תפירה של המניסקוס להיקף שלו. ישנן מספר שיטות לתפירת המניסקוס – בחלקן מבוצעת התפירה כולה בתוך הברך דרך החתכים הארטרוסקופיים, חלקן מחייבות חתך עורי נוסף בצד הברך וחלקן מחייבות קידוח בעצם השוק (בתפירת שורש המניסקוס). בכל מקרה יעשו כל הפעולות לתפירת המניסקוס בצורה טובה ויציבה. בסיום הניתוח החתכים נסגרים בעזרת תפרים נספגים שאין צורך להוציאם. לסיום מוזרק חומר הרדמה לברך ומבוצעת חבישה. לאחר הניתוח מקובעת הברך בסד צירים נעול כאשר היא ביישור מלא.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ להשתמש בקביים ולדרוך באופן חלקי על הרגל. זאת על מנת למנוע דימומים ונפיחות בתוך הברך. הדריכה הנה עם סד צירים נעול ביישור. במידה שאין כאבים או נפיחות משמעותית ניתן לדרוך באופן מלא.
  • חשוב לקרר הברך עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך.
  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להיכנס לבריכה או לים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח. גם במקלחת יש להקפיד על ברך ישרה. ניתן להתקלח בישיבה עם רגל מורמת על שרפרף לדוגמה.  
  • פיזיותרפיה יש להתחיל מיד בסיום הניתוח בשבוע הראשון.

במקרה של עליית חום מעל 38 מעלות, נפיחות קשה בברך או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח

חזרה לשגרה

חזרה לדריכה מלאה מתרחשת במהלך 2-6 שבועות לאחר הניתוח. בכל התקופה יש להשתמש בסד הצירים כשהוא נעול ביישור. לאחר 6 שבועות מוסר הסד והמטופל מתקדם בפרוטוקול השיקום. חזרה לספורט מדורג מאושרת 4-6 חודשים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר ההליכה תקינה (ללא סד צירים לברך) וללא כאבים.

מצורפים

Similar Posts

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *