הזרקות למפרקים
הזרקות למפרקים:
כתף, מרפק, ירך, ברך, קרסול

הזרקות למפרקים – כטיפול מחליף ניתוח

רבים המקרים בהם האורתופד המטפל נתקל במטופלים הסובלים מכאב וסימפטומים שונים במפרקי הגוף: הכתף, המרפק, הירך, הברך והקרסול. 

טיפול בבעיות אורתופדיות באמצעות הזרקות למפרקים, קיים לאורך זמן רב. לרוב מבוצעת הזרקה מקומית של חומרים. ההזרקה מבוצעת תחת אלחוש או הרדמה מקומית לפי הצורך. חלק מההזרקות משלבות חומרים מאלחשים בתוכן.

אצל ספורטאים הזרקות הן פופלריות לצורך החזרה מהירה לכשרות, אך ישנן שבאות לשפר תהליכי ריפוי.

הזרקות אצל ספורטאים

רבים המקרים בהם האורתופד המטפל ב- פציעות ספורט נתקל במטופלים הסובלים מכאב ומסימפטומים שונים בעת פציעה. טיפול בבעיות אורתופדיות באמצעות הזרקות למפרקים, קיים לאורך זמן רב. לרוב מבוצעת הזרקה מקומית של חומרים. ההזרקה מבוצעת תחת אלחוש או הרדמה מקומית לפי הצורך. חלק מההזרקות משלבות חומרים מאלחשים בתוכן.

אצל ספורטאים הזרקות למפרקים הן פופלריות לצורך החזרה מהירה לכשרות, אך ישנן שבאות לשפר תהליכי ריפוי.

סוגי הזרקות למפרקים

  • טיפול של חסימת עצבים כטיפול בכאב והכנה לפעולות קטנות
  • הזרקת סטרואידים למיניהם. זריקה זו עשויה לספק הקלה מיידית לכאבים וקידום החלמה של דלקת.
  • הזרקת חומצה היאלורונית למפרקים. זהו חומר המצוי בשכבת הסחוס במפרקים ומשמש כחומר סיכוך (כתחליף לשומן הסינוביאלי). הזרקת חומצה היאלורונית למפרק מסייעת לזרימת תנועת מפרקים חלקה ונטולת כאב.

הזרקה של חומרי שגשוג ביולוגיים –

  • הזרקות ב PRP – המתבצע בעזרת הזרקת טסיות דם עשירות בטסטרונים  לאיזור הפציעה והכאב. לעיתים ההזרקות מתבצעות תחת אולטרסאונד – לפי החלטת הרופא והצורך באיתור מיקום מדוייק להזרקה. המטרה לקדם את ריפוי הרקמות והקטנת הדלקת באזור הפציעה.   לעיתים קרובות יוזרק PRP לספורטאים לאחר פציעת ספורט. התוצאה הקלה די מהירה בכאב. הזרקה זו מיועדת למקרים ופציעות ספציפיים ומומלץ לבצעה רק ע"י אורתופד מומחה.
  • הזרקות אורתוקין – מקור ביולוגי בו משתמשים בפלסמה של המטופל, ומכניסים לתוכה חומרים פעילים. המטרה לקדם תהליך הריפוי, שחזור והחלמה של הרקמות הפגועות.
  • הזרקות משולבות של PRP וחומצה היאלורונית – זוהי פעולה המשלבת הן פלסמה עשירה לטיפול בגורמי צמיחה תאיים לטובת החלמה ושחזור של הרקמות והן חומצה היאלורונית להגברת הסיכוך ושיפור הזרימה במפרק.

מטרת ההזרקות למפרקים

בשלב הראשון המטרה היא הקלת כאבים באזור הפתולוגיה. מטרה נוספת היא לעכב התדרדרות של הבעיה והגורמים לכאב. מטרת העל היא להביא לריפוי של האיבר ולהחזיר לכשירות את המטופל ובמהירות האפשרית. בעיקר כאשר מדובר בספורטאים מקצועיים, שיש להחזירם לכשרות ספורטיבית ולמגרש. אבל לא רק! חלק מסוגי ההזרקות למפרקים מיועדות לתהליך של ריפוי וסוגים אחרים בעיקר להקלה על כאב. הזרקה עשויה להיות לתוך המפרק הפגוע. או לאיזור של דלקת כרונית בגידים. ולעיתים לשרירים הפגועים. החומרים וטכניקת ההזרקה משתנים מאזור לאזור. כך גם התהליך שלאחר ההזרקה והצפי לשיפור.

לסיכום

הזרקות תוך מפרקיות יכולות לעזור בהפחתת הכאב ולעיתים אף לרפא את המפרק החולה תוך הימנעות מצורך בניתוח !  לא כל ההזרקות עוזרות לכל סוגי המטופלים ולכל סוגי הכאבים. לעיתים, אין מנוס מקבלת החלטה להתקדם לטיפול ניתוחי כמו ניתוח ארטרוסקופי וההזרקה מהווה רק הקלה זמנית עד לביצוע הניתוח.

הזרקות למפרקים יכולות לגרום להקלה גם במקרים של מרפק טניסאים, דורבן ברגל, כאבים מגוונים במפרק הכתף והברך.  סוג ההזרקה ומטרתה יקבעו ע"י האורטופד במהלך הביקור. מרבית ההזרקות מבוצעות תחת אולטרסאונד. אך צריך לזכור: לעיתים, אין מנוס מקבלת החלטה על פתרון ניתוחי ולא תמיד הזרקה היא הפתרון הנכון!

** הערה –

קיימות הזרקות רבות נוספות לאלחוש כאבים: כמו דיקור מערבי לשרירים, הזרקת אפידורל, שימוש במריחואנה רפואית. שיטות רבות לאלחש כאבים. שיטות אלה נמצאות בשימוש רופאי כאב וספורט. ניתן להגיע לרופא כאב עם המלצת אורתופד מומחה, דרך קופת החולים.