הזרקת PRP לכתף

הזרקות PRP – מהן ?

אחת הטכניקות החדישות והמתקדמות לטיפול בפציעות אורטופדיות הנה הטיפול בהזרקות PRP. זריקות אלו צוברות תאוצה ברחבי העולם. כיום משמשות גם לחידוש שורשי השיער, אך הרבה קודם היו הזרקות למפרקים. הטיפול מבוסס על שימוש בטסיות הדם מן המטופל (PLATELETS),  שהן גורמי גדילה וריפוי. טסיות הדם נכנסות למבחנה עם ריכוז גבוה מאוד של פלזמה. לאחר סרקוז החומר, נוצרת פלזמה המכילה ריכוז גבוה מאד של טסיות דם. מעל 800,000 טסיות למ"ל (בהשוואה לריכוז תקין בדם שנע בין 150-400 אלף למ"ל). הדבר מאפשר הזרקת ריכוז טסיות דם בריא מן המטופל בכמות גבוהה. מכאן שמה של הטכנולוגיה – PLATELET RICH PLASMA. טיפול זה נותן יכולות ריפוי עצמיות מן המטופל, ומכוון לאיזורים הכואבים.

למי טיפול בהזרקות PRP מתאים?

מטרת הטיפול בהזרקת PRP היא להאיץ את תהליך הריפוי בפציעות חריפות (דלקות, קרעים  ומתיחות של שרירים וגידים). כמו כן להסיט את התהליך הניווני-כרוני באיברי הגוף, לתהליך ריפוי – בעת תהליכים ניווניים כמו שינויים שחיקתיים בסחוסי המפרקים). טיפול זה אינו מתאים לכל אחד. מטופלים הסובלים מפגיעה בתפקוד הטסיות, או מטופלים בתרופות נוגדות קרישה (גם אספירין) לא מתאימים לטיפול זה. 

התהליך

בתהליך הטיפול נלקחת דגימת דם מהמטופל. עוברת בצנטריפוגה לצורך הפרדה למרכיבי הדם השונים. לאחר ההפרדה נלקחת השכבה המכילה את ריכוז הטסיות ומוזרקת לאיזור הבעייתי, כל זאת במפגש בן כ 20 דקות שחוזר על עצמו. כתלות בפגיעה ובמצבו הכללי של המטופל  נקבע פרוטוקול הטיפול של 3 הזרקות במירווח של כשבוע ביניהן (ניתן לשנות המירווח ל 4-10 ימים בין הזרקה להזרקה).

המלצות במהלך ולאחר הזרקות PRP

 • ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן מידי.
 • אפשר לנהוג לאחר הזריקה באופן עצמאי.
 • מומלץ להימנע ממאמצים בזמן הזריקות וכשבוע לאחר מכן.
 • מומלץ להמנע מנטילת תרופות משככות דלקת כגון ארקורסיה, אתואפן, אדוויל או נורופן. כבר שבוע לפני התחלת ההזרקות ועד שבוע לאחר סיום הסדרה.
 • זריקת ה PRP עלולה להכאיב כשבוע ימים לאחר ההזרקה עצמה.
 • בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד לד”ר רשף.

קרא עוד על הזרקות אורטופדיות למפרקים…

Similar Posts

5 Comments

 1. שלום דליה. PRP יכול להקל כאבים בשחיקת סחוס במפרק הירך – כתלות בחומרת הנזק. תוכלי לקבוע תור להערכה עם צילום מפרקי ירכיים ב 077-5520163

 2. שלום,
  עשו לי אתמול זריקת prp במפרק הירך בשל מבנה cam וחשש לקרע בלברום.
  יש לי כאבים מאוד חזקים במפרק, האם לגיטימי ותוך כמה זמן אמור לעבור?

 3. שלום רב , אני סובל מכאבי גב כבר מס שנים , וקרע במיניסקוס , ולאחרונה החמירו הכאבים לאחר ניתוח בקרסול קרע בגיד ושבר תלישה, אני חצי שנה אחרי הניתוח ,, האם הטיפול בהזרקת prp יכול לעזור / לשפר ?

 4. שלום . יש לי שחיקת סחוס התחלתי בכדי למנוע החמרה הומלץ לי זריקות PRP לברך .האם קיים פרוטקול רפואי ללקיחת דם לזריקה .לדוגמה יש מכשיר צנטריפוגה ומבחנה פלזמה ביטק שמים במבחנה 9 מ"ל ומקבל 8 מ"ל PRP כמה מ"ל לזריקה אחת האם איפשר להזריק כמות גדולה יותר מה המחיר לזריקה

  1. שלום רב. מדובר בתהליך של 3 זריקות – אחת לשבוע. בכל פעם נלקחת מבחנה עם 11 סמק דם, ולאחר 10 דקות בצנטריפוגה נשאבים כ 4-4.5 מל PRP שמוזרקים לברך בטכניקה סטרילית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *