הזרקות למפרקים

סוגי הזרקות –

רבים המקרים בהם האורתופד המטפל נתקל במטופלים הסובלים מכאב וסימפטומים שונים. טיפול בבעיות אורתופדיות באמצעות הזרקות, קיים לאורך זמן רב. לרוב מבוצעת הזרקה מקומית של חומרים. ההזרקה מבוצעת תחת אלחוש או הרדמה מקומית לפי הצורך. חלק מההזרקות משלבות חומרים מאלחשים בתוכן.

אצל ספורטאים הזרקות הן פופלריות לצורך החזרה מהירה לכשרות, אך ישנן שבאות לשפר תהליכי ריפוי.

סוגי הזרקות –

  • טיפול של חסימת עצבים כטיפול בכאב והכנה לפעולות קטנות.
  • הזרקה של סטרואידים.
  • הזרקה של חומצה היאלורונית.
  • הזרקה של גורמי ריפוי ביולוגיים – טסיות, גורמי גדילה ותאי גזע.

מטרת ההזרקות –

בשלב הראשון הוא הקלת כאבים באזור הפתולוגיה. מטרה נוספת היא לעכב התדרדרות של הבעיה והגורמים לכאב. מטרת העל היא להביא לריפוי של האיבר ולהחזיר לכשירות את המטופל ובמהירות האפשרית. בעיקר כאשר מדובר בספורטאים מקצועיים, שיש להחזירם לכשרות ספורטיבית ולמגרש. אבל לא רק! חלק מסוגי ההזרקות מיועדות לתהליך של ריפוי וסוגים אחרים בעיקר להקלה על כאב. הזרקה עשויה להיות לתוך המפרק הפגוע. או לאיזור של דלקת כרונית בגידים. ולעיתים לשרירים הפגועים. החומרים וטכניקת ההזרקה משתנים מאזור לאזור. כך גם התהליך שלאחר ההזרקה והצפי לשיפור.

לסיכום –

הזרקות תוך מפרקיות יכולות לעזור בהפחתת הכאב ולעיתים אף לרפא את המפרק החולה תוך הימנעות מצורך בניתוח !  לא כל ההזרקות עוזרות לכל סוגי המטופלים ולכל סוגי הכאבים. לעיתים, אין מנוס מקבלת החלטה להתקדם לטיפול ניתוחי וההזרקה מהווה רק הקלה זמנית עד לביצוע הניתוח.

הזרקות יכולות לגרום להקלה במקרים של מרפק טניסאים, דורבן ברגל, כאבים מגוונים במפרק הכתף והברך.  סוג ההזרקה ומטרתה יקבעו ע"י האורטופד במהלך הביקור. מרבית ההזרקות מבוצעות תחת אולטרסאונד.  צריך לזכור: לעיתים, אין מנוס מקבלת החלטה על פתרון ניתוחי והזרקה אינה הפתרון הנכון!

 הערה: 

קיימות הזרקות רבות נוספות. שיטות דיקור מערבי לשרירים, הזרקת אפידורל, שימוש במריחואנה רפואית. שיטות רבות לאלחש כאבים ולריפוי. שיטות אלה נמצאות לעיתים בשימוש רופאי כאב וספורט. 

ניתן להגיע לרופאי כאב לאחר המלצת אורטופד מומחה, דרך קופת החולים.