כאבי קרסוליים והזרקת אורטוקין

טיפול שמרני - הזרקת אורטוקין טיפול שמרני – הזרקת אורטוקין

מהו הטיפול?

הטיפול בהזרקת אורטוקין הוא טיפול ביולוגי חדשני. מטרתו הפחתה עד עצירה של תהליך דלקתי. השיטה מטפלת באופן ייחודי בדלקת מפרקים ניוונית – שחיקת הסחוס. בטיפול זה נלקח דם ורידי מהמטופל. הדם עובר תהליך הדגרה (אינקובציה) במבחנות מיוחדות. תהליך זה גורם להגברה משמעותית של גורם אנטי דלקתי בשם IL1 ra (חוסם קולטני פקטור IL1). פקטור דלקתי חזק ופוטנטי מאוד. הגורם האנטי דלקתי נמצא בצורה פיזיולוגית בגופנו. אך תהליך ההדגרה מעלה משמעותית את ריכוזו. לאחר ההדגרה עוברות המבחנות סרכוז והכנה של מנות הטיפול. לאחר ההזרקה לאיבר המטרה, הפקטור חוסם את קולטני הדלקת ל IL1. על ידי כך מקטין את השפעתו. זמן מחצית החיים של הפקטור הוא מספר ימים. לכן עדיף לבצע הזרקה חוזרת עד 7 ימים מההזרקה הקודמת. לאחר תקופה בה ישנה חסימה קבועה, ישנה ירידה ביצירת הקולטנים לפקטור הדלקתי. על ידי כך הקטנה של ההשפעה של יוצרי הדלקת לאורך זמן רב – ובכך יעילות הטיפול.

למי הטיפול מתאים?

הטיפול מתאים לתהליכים דלקתיים כרוניים במפרקים או ברקמות רכות. תהליך המתבטא בכאב, מגבלה בתנועה ונוקשות המפרק. הספרות מדגימה יעילות של 75-80% בטיפול באורתוקין במפרקים הסובלים מאוסטאוארטריטיס. לאחרונה פורסם מאמר המדגים תוצאות דומות בקרעים במניסקוסים (מבחינת הקלת הכאבים ולא מבחינת ריפוי הקרע). עוד מטפלת הזרקת אורטוקין בבעיות גב, פציעות ספורט ודלקות שרירים וגידים כגון דלקת בגיד האכילס, מרפק טניסאים ועוד.

התהליך

הטיפול הביולוגי מתחיל במפגש ראשון בו נשאב דם מן המטופל. המטופל משוחרר לביתו הדם עובר תהליך הדגרה במבחנות. למחרת היום (לכל הפחות) מתבצעת הזרקה ראשונה לאזור הפגוע. יש צורך בסדרה של 4-5 זריקות אחת לשבוע, כתלות באזור הפגוע. ניתן לרווח הסדרה ל 4-10 ימים בין ההזרקה להזרקה.

הטיפול מבוסס על עקרון הריפוי העצמי של הגוף. טכנולוגיה הפועלת באמצעות לקיחת דם רגילה מוריד וסרכוזן במבחנות ייחודיות המוגנות בפטנט. הפקת סרום (נסיוב) מן הדם, המכיל חלבונים נוגדי דלקת וחלבוני הגנה נוספים המצויים בתאי הדם.

המלצות לאחר הזרקת אורתוקין

  • ניתן לחזור לפעילות רגילה באופן מידי.
  • אפשר לנהוג לאחר הזריקה באופן עצמאי.
  • מומלץ להימנע ממאמצים במהלך ההזרקות ועד שבוע לאחר ההזרקה האחרונה.
  • במהלך הטיפול באורתוקין ניתן ליטול תרופות אחרות שהמטופל נוטל באופן קבוע (כמו אספירין למשל).
  • בכל מקרה של אודם, עליית חום או נפיחות מקומית יש להודיע מיד לד”ר רשף.

קרא עוד על הזרקות אורטופדיות למפרקים…

Similar Posts

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *