כללי

תסמונת תפס ודלקת של גידי השרוול המסובב RC מכונה גם IMPINGMENT. השרוול המסובב-ROTATOR CUFF הוא מבנה המורכב מארבעה שרירים. שרירים אלה נחשבים מייצבים דינמיים של הכתף, ומפעילים את הכתף. כאשר כוח השרירים אינו מאוזן, עשוי להופיע שינוי בתנועתיות הכתף. ואז הגידים בחלק העליון ביחד עם הבורסה שמתחת לאקרומיון נצבטים כנגד האקרומיון. האקורמיון הוא הגג הגרמי של הכתף. תופעה זו נקראת תפס – IMPINGMENT. בשלב ראשון מנסה הגוף לרפא את הנזק לגידים בתהליך פיזיולוגי הקרוי דלקת. בהמשך התהליך הופך לתהליך ניווני – דלקת כרונית. 

גורמים

חוסר איזון שרירי הוא הגורם הראשוני לתסמונת תפס ודלקת של גידי השרוול המסובב RC. למבנה האקרומיון עצמו ישנה ככל הנראה חשיבות כלשהי בתהליך. מאמץ יתר – גם בעבודה,  טכניקה ספורטיבית לקויה (שחיה, טניס למשל) ומחלות דלקתיות אחרות מהוות גורמים נוספים לדלקת בגידי השרוול המסובב. 

תסמינים

הכאב עשוי להיות עמום או חד. לרוב הכאב יופיע בתנועות הרמה מעל הראש או סיבוב פנימי. הכאב יהיה חזק ביותר באמצע טווח התנועה. במקרים קשים ישנה הגבלה בטווחי התנועות. 

אבחון

האבחון נעשה בבדיקה פיזיקלית. במקרים קשים יבוצע US או MRI לשלילת קרעים או גורם כאב אחר.

טיפול

ברוב המקרים מנוחה מהפעולה המכאיבה היא הפתרון. נוגדי דלקת וטיפולי פיזיותרפיה לאיזון שרירי סביב הכתף פותרים את הבעיה. לעיתים יש צורך בזריקות שונות- הזרקת סטרואידים או הזרקת PRP לשינוי מסלול הדלקת. אם לאחר חצי שנה של טיפול שמרני מסודר ויעיל אין שיפור, ייתכן והפתרון יהיה ניתוחי. ראה קישור לניתוח ארטרוסקופי לניקוי הדלקת.

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *