הינך מיועד/ת לעבור ניתוח ארטרוסקופיה של הכתף. ניתוח זה נחשב פשוט יחסית. במרבית המקרים מבוצעת ארטרוסקופיית כתף, תחת אבחנה של כאבים ודלקת גידים. הסימפטומים: תחושת כאבים בכתף, שלא הגיבו לטיפול שמרני כגון פיזיותרפיה, נוגדי כאב וזריקות לכתף.

משך ניתוח ארטורסקופי בכתף:

ארטרוסקופיה של הכתף מבוצעת לרוב בהרדמה כללית ובנוסף הרדמה אזורית ("בלוק") של הכתף. משך הניתוח 30-60 דקות (יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח).

מהלך הניתוח הארטרוסקופי בכתף:

תחילה מורדם המנותח והמקום. מבוצעת רחצה הסטרילית. מוחדרת לכתף מצלמה זעירה (ארטרוסקופ). בעזרת המצלמה והארטרוסקופ ניתן לסקור את המבנים השונים בכתף (גידים בכתף, סחוסים, לברום, קפסולה). לאחר סקירת המפרק, יבוצע הטיפול בהתאם לבעיה שנמצאה. לרוב מדובר בניקוי ("הטרייה") של תהליך דלקתי נרחב. יחד עם זאת, אם מתגלות בעיות נוספות הן מטופלות במסגרת הארטרוסקופיה.

לאחר השלמת הטיפול התוך מפרקי, מועברת המצלמה לחלל הסוב-אקרומיאלי (מתחת לעצם הכתף ומעל הגידים). גם בחלל זה נערך ניקוי התהליך הדלקתי (בורסיטיס) והערכת הגידים. בחלק מהמקרים מבוצע שיוף של עצם הכתף בחלקה התחתון על מנת להגדיל המרווח לתנועות הגידים (אקרומיופלסטיה). בסיום הניתוח החתכים נסגרים בעזרת תפרים נספגים שאין צורך להוציאם. היד מונחת במקבע כתף.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח בכתף:

  • לאחר הניתוח מומלץ לשמור היד במתלה למשך מספר ימים כתלות בכאבים. עם זאת – יש להתחיל טיפול פיזיותרפי לשיקום הכתף מוקדם ככל שניתן.
  • חשוב לקרר הכתף עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח. קירור הכתף מקל על השיקום ומפחית משמעותית את הכאבים. כמו כן יש ליטול משככי כאבים לפי צורך.
  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ולפי הנחיית המנתח ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להכנס לבריכה או ים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח.

במקרה עליית חום מעל 380, נפיחות קשה בכתף או כאבים בלתי נסבלים – יש ליצור קשר עם ד"ר רשף – המנתח.

חזרה לשגרה מניתוח ארטרוסקופית כתף:

רוב המנותחים יוכלו לחזור לפעילות מלאה כשבועיים לאחר הניתוח עם יד במתלה. תפקוד מלא צפוי 8-12 שבועות מהניתוח. חזרה לספורט באופן מדורג תלויה בתהליך השיקום ובכאבים. נהיגה אפשרית כאשר טווח התנועות של הכתף מלא והכתף ללא כאבים.

מצורפים:

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *