תיקון יציבות גרמי של הכתף (לאטרז'ה) – דף מידע למטופל המיועד לניתוח. הנך מיועד/ת לעבור ניתוח ארתרוסקופיה ותיקון יציבות הכתף. בניתוח זה מעביר המנתח חלק מעצם הקורקואיד (אליה מחובר גיד ) לתוך מפרק הכתף ומחבר אותה לאזור הגלנואיד הקדמי תחתון. סיבות לניתוח זה הן פריקות כתף חוזרות. כשל של תיקון יציבות ארטרוסקופי קודם. שבר משמעותי של הגלנואיד. או שבר דחיסה משמעותי בראש עצם הזרוע.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה אזורית ("בלוק") של הכתף. משך הניתוח 120-150 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח

מבוצעת הרדמה והשלמת הרחצה הסטרילית. מוחדרת לכתף מצלמה זעירה (ארטרוסקופ) שבעזרתה ניתן לסקור את המבנים השונים בכתף. (גידים בכתף, סחוסים, לברום, קפסולה). הנזק בלברום ובעצם הגלנואיד מוערך. עוד מוערך שבר דחיסה בראש הזרוע והמנח של הפגיעות זה מול זה בתנועת הכתף. המנתח מנקה את עצם הקורקואיד – הנמצאת מחוץ למפרק הכתף. קודח בה חורים ומנתק אותה כשהיא מחוברת לחלק מהגידים. בשלב הבא מעביר המנתח את העצם דרך חתך המבוצע בשריר הסובסקפולריס. (השריר הסובסקפולאריס נמצא בקדמת מפרק הכתף). ואז מחבר את העצם לעצם הגלנואיד בעזרת שני ברגים. בסיום הניתוח החתכים נסגרים בעזרת תפרים נספגים, שאין צורך להוציאם. היד מונחת במקבע כתף.

חשוב לציין כי, לעיתים ,הניתוח הבסיסי מתוכנן להיות ניתוח תיקון יציבות על בסיס רקמה רכה. לעיתים הממצאים בתוך הכתף אינם מאפשרים זאת והמנתח יעבור לטכניקה שונה. בנוסף, למרות שניתן לבצע ניתוח זה בגישה ארטרוסקופית, ניתן ומקובל לבצע אותו גם בגישה פתוחה. ההחלטה על הגישה שתבוצע בפועל היא של המנתח בלבד.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ לשמור היד במתלה למשך כ 6 שבועות.
  • ניתוחים בכתף נחשבים כואבים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. לכן חשוב לקרר הכתף עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועות שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך. קירור הכתף מקל על השיקום ומפחית משמעותית את הכאבים.
  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ולפי הנחיית המנתח ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להכנס לבריכה או ים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח.
  • פיזיותרפיה – יש להתחיל מיד, לפי הנחיות המנתח. ולפי פרוטוקול שיקום יעודי מצורף לניתוח זה.

בכל מקרה של עליית חום מעל 380, נפיחות קשה בכתף או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר הרופא המנתח.

חזרה לשגרה

שיקום מלא מניתוח זה אורך 4-6 חודשים. ב 6 השבועות הראשונים יש צורך לשמור על היד במתלה. ויש להתקדם באיטיות בפיזיותרפיה. לאחר מכן ניתן להוריד המתלה ולהמשיך בשיקום. חזרה לפעילות משרדית עם יד במתלה אפשרית לרוב כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר טווח התנועות של הכתף מלא והכתף ללא כאבים. חזרה לפעילות עצימה יותר היא אישית ותלויה בהתקדמות תהליך השיקום.

מצורפים

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *