| |

תיקון קרע בגידי השרוול המסובב – מידע למטופל המיועד לניתוח

תיקון קרע בגידי השרוול המסובב בכתף – RC. דף מידע למטופל המיועד לניתוח. הינך מיועד/ת לעבור ניתוח ארתרוסקופיה של הכתף. בניתוח זה מתקן/תופר המנתח קרעים בגידי השרוול המסובב. זאת רק לאחר שלא היה שיפור תפקודי בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול פיזיותרפיה, תרופות וזריקות לכתף.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה אזורית ("בלוק") של הכתף. משך הניתוח 120-60 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מן הניתוח.

מהלך הניתוח

מבוצעת הרדמה והשלמת הרחצה הסטרילית. מוחדרת לכתף מצלמה זעירה (ארטרוסקופ). בעזרתה ניתן לסקור את המבנים השונים בכתף. גידים בכתף, סחוסים, לברום, קפסולה. הקרעים בגידים מזוהים ומתוארים. אם מדובר בקרע חלקי מתחת ל 50% מרוחב הגיד הטיופל שונה מאשר קרע גדול יותר. בקרע מתחת ל 50% המנתח ינקה את שולי הגיד. יבוצע ניקוי קרע בלבד. אם הקרע מעל 50%, המנתח ינקה את שולי הגיד ויכין את עצם הזרוע באזור התיקון המיועד. לאחר מכן יכניס לעצם עוגנים המכילים חוטים מיוחדים. יתפור את הגידים ויצמיד אותם לעצם. במידה שיתגלו בעיות נוספות, ישלים המנתח את הטיפול בהן. לעיתים רחוקות בקרעים קשים לתפירה, יבוצע חלק מהתיקון בגישה מיני פתוחה. בגישה זו בחתך מעט יותר גדול (במקום ארטרוסקופית). בסיום הניתוח החתכים נסגרים בעזרת תפרים נספגים שאין צורך להוציאם. היד מונחת במקבע כתף.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ לשמור היד במתלה למשך 6-4 שבועות כמצויין בפרוטוקול השיקום.
  • ניתוחים בכתף נחשבים כואבים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. לכן חשוב לקרר הכתף עם קרח. (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך. קירור הכתף מקל על השיקום ומפחית משמעותית את הכאבים.
  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ולפי הנחיית המנתח ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להיכנס לבריכה או ים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח.
  • פיזיותרפיה – יש להתחיל מיד, לפי הנחיות המנתח ולפי פרוטוקול שיקום שינתן על ידי המנתח ותלוי בגודל הקרע ובסוג התיקון שבוצע.

בכל מקרה של עליית חום מעל 38 מעלות ,נפיחות קשה בכתף או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח.

חזרה לשגרה

שיקום מלא מניתוח תיקון קרע בגידי השרוול המסובב בכתף אורך 6-4 חודשים. ב 6 השבועות הראשונים יש צורך לשמור על יד במתלה ולהתקדם באיטיות בפיזיותרפיה. לאחר מכן ניתן להוריד המתלה ולהמשיך בשיקום. חזרה לפעילות משרדית עם יד במתלה אפשרית לרוב כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר טווח התנועות של הכתף מלא והכתף ללא כאבים. חזרה לפעילות עצימה יותר הנה אישית ותלויה בהתקדמות תהליך השיקום.

מצורפים

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *