| |

תיקון לברום תחתון BANKART – מידע למטופל המיועד לניתוח

תיקון לברום תחתון BANKART – דף מידע למטופל המיועד לניתוח. הינך מיועד/ת לעבור ניתוח ארתרוסקופיה ותיקון יציבות הכתף.  בניתוח זה מתקן המנתח (תופר)  את הלברום הקדמי ורצועות הכתף בחלקן הקדמי. זאת לאחר פריקת הכתף, והדגמת חסר יציבות הכתף שלא הסתדרה בטיפול פיזיותרפי מספק.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה אזורית ("בלוק") של הכתף. משך הניתוח 60-90 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח

תחילה מבוצעת ההרדמה והשלמת הרחצה הסטרילית. מוחדרת לכתף מצלמה זעירה (ארטרוסקופ) שבעזרתה ניתן לסקור את המבנים השונים בכתף. (גידים בכתף, סחוסים, לברום, קפסולה). הקרע בלברום נמדד והמנתח יכין את הלברום. את הקפסולה ואת עצם הגלנואיד לתפירה. המנתח יכניס עוגנים קטנים המכילים חוטים לתוך הגלנואיד. בעזרת החוטים יצמיד המנתח את הלברום לגלנואיד. יחד עם תפירת הלברום מותח המנתח מחדש את הקפסולה הקדמית והרצועות. לעיתים רחוקות יש צורך בפעולה נוספת בחלק האחורי של ראש הזרוע. במידה ויש צורך – תבוצע בשלב זה. בסיום הניתוח החתכים נסגרים בעזרת תפרים נספגים שאין צורך להוציאם. היד מונחת במקבע כתף.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ לשמור היד במתלה למשך כ 6 שבועות.
  • ניתוחים בכתף נחשבים כואבים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. לכן חשוב לקרר הכתף עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועות שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך. קירור הכתף מקל על השיקום ומפחית משמעותית את הכאבים.
  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן. לפי הנחיית המנתח ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להכנס לבריכה או ים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח.
  • פיזיותרפיה – יש להתחיל מיד. לפי הנחיות המנתח ולפי פרוטוקול שיקום יעודי לניתוח זה.

בכל מקרה של עליית חום מעל 380, נפיחות קשה בכתף או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח.

חזרה לשגרה

שיקום מלא מניתוח זה אורך 4-6 חודשים. ב 6 השבועות הראשונים יש צורך לשמור על יד במתלה. כמו כן יש להתקדם באיטיות בפיזיותרפיה. לאחר מכן ניתן להוריד המתלה ולהמשיך בשיקום. חזרה לפעילות משרדית עם יד במתלה אפשרית לרוב כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר טווח התנועות של הכתף מלא והכתף ללא כאבים. חזרה לפעילות עצימה יותר הנה אישית ותלויה בהתקדמות בתהליך השיקום.

מצורפים

 

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *