כללי

כאב ברכיים בילדים – כאבי גדילה (מכונים לעיתים בטעות במונח זה) – וביטוי נוסף להם הוא אוסגוד-שלטר. אלו הם כאבים בקדמת הברך בילדים. זהו כאב של עומס יתר. כאב זה נובע מעומסים גבוהים המועברים לנקודות החיבור של גיד הפיקה לעצם השוק (אוסגוד שלטר) ולגיד הפיקה (סינדינג לארסן ג'והנסון). חשוב לדעת שכאבים אלה מסתיימים כאשר מסתיימת הצמיחה, ואזור החיבור של הגיד מסיים את התגרמותו. 

גורמים

אצל ילדים אזורי חיבור הגיד לעצם הם אזורים סחוסיים. אליהם מתחברים גידים שסיימו התפתחות. כתוצאה מכך נוצר עומס גבוה על אזור החיבור ונוצר תהליך דלקתי באזורים אלה. כחלק מתהליך הדלקת ישנה שקיעה של סידן באזור הדלקת. 

תסמינים

עקב הדלקת יופיעו נפיחות, כאבים אודם וחום מקומי. בתחילה הכאבים יהיו לקראת סוף המאמץ. עם ההחמרה של הדלקת, הכאב יופיע כבר בתחילת המאמץ ולעיתים גם ללא מאמץ כלל. במקרים קשים ישנו קושי בדריכה ונשיאת משקל על הברך.

אבחון

האבחון מתבסס על התלונה הקלינית. במידת הצורך מבוצע צילום רנטגן. בצילום מוערכת מידת הההתגרמות וההסתיידות של גיד הפיקה. שינויים במבנה לוחית הצמיחה מעידים על תהליך קשה יותר ודורשים טיפול מעט יותר אגרסיבי. 

טיפול

לרוב תופעות אלה מגיבות למנוחה, קומפרסים קרים וטיפול מקומי במשחה.  לעיתים יש צורך גם בטיפולי פיזיותרפיה. חזרה הדרגתית למאמץ חשובה למניעת הישנות התופעה. התופעה הזו – של כאבי ברכיים בילדים / "כאבי גדילה" / אוסגוד שלטר, חולפת עם סיום הצמיחה ולעיתים נשארת בליטה גרמית בקדמת השוק או בקוטב התחתון של הפיקה. 

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *