|

דלקת של גיד הפיקה

דלקת של גיד הפיקה

כללי

זוהי דלקת של גיד הפיקה – בגיד המחבר את פיקת הברך אל השוק. נקרא גם “ברך של  קופצים” (Jumper’s Knee). גיד הפיקה הוא חלק מהמערכת המיישרת של הברך. מערכת זו מעבירה עומסים גדולים במהלך פעילות.

גורמים

עליה מהירה מדי בעומס על הברכיים עשויה לגרום נזק באזור חיבור גיד הפיקה לפיקה. דוגמאות לכך הם ניתורים רבים, ריצות ארוכות ועוד. הגברת נפח פעילות ועומס בצורה לא שקולה, עשויים לגרום לנזק באזור חיבור גיד הפיקה לשוק. כתוצאה מכך תתפתח במקום תגובה דלקתית. לעיתים הפגיעה הראשונית לא תהיה עקב הגברת עומס מהירה, אלא עקב חבלה ישירה בקדמת הברך. 

תסמינים

הכאבים מערבים את גיד הפיקה עצמו – מתחת לפיקה ועד חיבור הגיד לשוק. עשויה להראות נפיחות מקומית וכאבים בהנעת הברך. הכאב מחמיר בישיבה בברכיים כפופות או במעבר מישיבה לעמידה ובעת שימוש במדרגות ובעת פעילות ספורטיבית. 

אבחון

לרוב האבחון של דלקת גיד הפיקה הוא התמונה הקלינית. לעיתים יש צורך בבדיקת US או MRI להערכת איכות הגיד ומידת הנזק שנגרמה לו. 

טיפול

הטיפול מתבסס על הורדת עומסים. להקלת כאב ניתן ליטול תרופות כמו גם לבצע פיזיותרפיה וחזרה הדרגתית לפעילות. במקרים קשים יותר ניתן להזריק סטרואידים סביב הגיד. הזרקה נוספת מתאימה היא הזרקת PRP לתוך הגיד הדלקתי תחת הכוונת US. מקרים שאינם מגיבים לטיפול שמרני יטופלו בניתוח להטריה כירורגית של הגיד. 

דף הסבר על כאבי רצים
כאבי ברכיים סביב הפיקה

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *