הימים הראשונים שלאחר ניתוח תפירת מניסקוס

לפני מספר שעות עברת ניתוח ארטרוסקופיה של הברך ותפירת מניסקוס על ידי ד"ר רשף. במהלך ניתוח לתפירת מינסקוס מחדיר המנתח מצלמה זעירה לברך וכלי עבודה זעירים דרך חתכים (לרוב שניים) קטנים בקדמת הברך. המנתח מבצע תפירה של הקרע במניסקוס בתפרים יעודיים. ניתוח זה נחשב קל ופשוט יחסית, אך ההחלמה ממנו ארוכה והחזרה לפעילות ספורטיבית מלאה אורכת מספר חודשים. 

מידע על הפעולות המדוייקות שבוצעו בניתוח תפירת המניסקוס בארטרוסקופיה, יינתן בביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף. מטרת דף זה היא לתת מידע כללי כיצד להתנהל בתקופה שלאחר הניתוח.

סד צירים לברך
סד צירים לברך

היום הראשון לאחר תפירת מניסקוס בארטרוסקופיה

 1. מותרת דריכה מלאה על הרגל המנותחת – כאשר הרגל מקובעת ביישור בסד צירים יעודי כגון T SCOPE  – והסד נעול ביישור. יש  להיעזר בקביים להליכה בימים הראשונים שלאחר הניתוח. הסד נשאר על הברך 24 שעות ביממה למעט במהלך מקלחת וטיפולי פיזיותרפיה.
 2. אין לפתוח את החבישות שעל הברך, או להרטיב את החבישה.
 3. אפשר לבצע קומפרסים של קרח על הברך המנותחת. הקומפרסים מבוצעים על החבישה שעל הברך. יש לבצע קומפרס הקרח במשך 20 דקות כל 3 שעות. ניתן להשתמש בשקיות של ירקות קפואים, שקיות קרח או מכשירים יעודיים לקומפרסים של קרח. יש לבצע את הקומפרס בישיבה או שכיבה כאשר הברך ישרה לגמרי, לפתוח את הסד ולהניח את שקית הקרח על החבישה. לאחר סיום הקומפרס יש לסגור את הסד על הברך ורק אז להמשיך בהתניידות.
 4. תרופות להקלת כאבים. בחומר הרפואי שנמסר לך בשחרור מבית החולים ישנו מרשם לתרופות להקלת כאב (ולעיתים גם לתרופות אנטיביוטיות). יש להשתמש בתרופות אלה , לפי הוראות המרשם. אם אין כאבים – אין חובה לקחת התרופות אלא אם נרשמה לכך הוראה מפורשת במכתב השחרור.
 5. פיזיותרפיה – התחל/י טיפולי השיקום בפיזיותרפיה, כבר במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח. פרוטוקול הפיזיותרפיה נמצא באתר של דר רשף –  ויש להורידו משם. בצע הנעה של פיקת הברך בעזרת הידיים – דרך החבישה – לכל הכיוונים. בימים הראשונים שלאחר ניתוח תפירת מניסקוס בארטרוסקופיה, אין לכופף את הברך עד תחילת הטיפול הפיזיותרפי ויש להקפיד שהברך ישרה לגמרי בסד הצירים.  ניתן לבצע תרגילים להרמה והורדה של רגל ישרה. הפעל/י  את הקרסול ומפרק הירך בצד המנותח ללא הגבלה.
 6. הגבלות תפקודיות. אסורה הנהיגה באופן עצמאי לאחר הניתוח. משך 6 שבועות. יש להגביל הניידות לכזו הדרושה לתפקוד יומיומי בלבד – שימוש בשירותים, התניידות בין חדרי הבית וכדומה. כאשר אינך מתנייד/ת יש להישאר בשכיבה כאשר הרגל מורמת מעל גובה הלב – להורדת נפיחות והקלת כאב.

היום השני ועד הביקורת לאחר הניתוח:

 1. המשך דריכה על הרגל המנותחת – כאשר הרגל מקובעת ביישור בסד צירים יעודי כגון T SCOPE  – והסד נעול ביישור. יש להיעזר בקביים להליכה בימים הראשונים שלאחר הניתוח. הסד נשאר על הברך 24 שעות ביממה למעט במהלך מקלחת וטיפולי פיזיותרפיה
 2. בעת מקלחת, שב/י על כיסא והנח/הניחי את הרגל ישרה על שרפרף. הורד/הורידי את סד הצירים ופתח/י את החבישה לגמרי. במרבית המקרים, משתמש ד"ר רשף בתפרים נמסים המכוסים בפלסטרים דקים ועדינים על העור. אל תוריד/י פלסטרים אלה באופן יזום, אך ניתן להרטיבם בחופשיות. רחצ/י את הברך ביסודיות עם מים וסבון ויבש/י היטב. החזר/החזירי החבישה האלסטית, סד הצירים לקיבוע הברך ורק לאחר שהסד מונח בצורה טובה על הברך צא/י מן המקלחת.  במידה שהעור נתפר בתפרי ניילון או סיכות – ניתן להרטיבם בחופשיות ואין מניעה לרחוץ את הברך במים וסבון.
 • לאחר הפעם הראשונה כפי שתוארה כאן , ניתן להמשיך לרחוץ את הברך בחופשיות – באופן שתואר כאן.
 1. המשך/יכי קומפרסים של קרח עד לביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף.
 2. תרופות להקלת כאבים – המשך/המשיכי שימוש לפי המרשם ולפי הצורך. במקרים רבים הכאב בימים השני והשלישי לאחר הנתוח חזק יותר והדבר תקין בהחלט.
 3. פיזיותרפיה – תאם/מי כבר בשבוע הראשון טיפולי פיזיותרפיה מסודרים. במקביל בצע/י תרגול עצמי כפי שהוסבר קודם לכן . הקפד/הקפידי לשמור על יישור מלא ולא לכופף את הברך מעבר ל 90 מע' (ללא נשיאת משקל) במהלך 6 השבועות הראשונים שלאחר הנתוח.
 4. הגבלות תפקודיות – ללא שינוי. 

הביקורת הראשונה לאחר הניתוח תתואם ע"י המרפאה, ותהיה כשבועיים לאחר הניתוח. שם ניתן לשאול את כל השאלות ותינתן תכנית להמשך השיקום.

בכל שאלה או בעיה בנוגע לברך המנותחת, יש ליצור קשר עם ד"ר רשף במספר הטלפון שניתן על ידו במכתב השחרור.

אנו מאחלים לך החלמה מהירה ומלאה

מרפאת ד"ר נועם רשף

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *