| |

תפירת לברום עליון (SLAP) בארטרוסקופיה – מידע למטופל המיועד לניתוח

תפירת לברום עליון (SLAP) בארטרוסקופיה – דף מידע למטופל המיועד לניתוח. הינך מיועד/ת לעבור ניתוח ארתרוסקופיה של הכתף ותפירת לברום עליון (SLAP). בניתוח זה מתקן המנתח את הלברום העליון ואת עוגן גיד הביספס למקומו בגלנואיד. זאת כאשר הקרע מאד לא יציב. או לאחר שלא היה שיפור תפקודי בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול פיזיותרפיה, תרופות וזריקות לכתף.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה אזורית ("בלוק") של הכתף. משך הניתוח 60-120 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח

מבוצעת הרדמה והשלמת הרחצה הסטרילית. מוחדרת לכתף מצלמה זעירה (ארטרוסקופ). בעזרתה ניתן לסקור את המבנים השונים בכתף. גידים בכתף, סחוסים, לברום, קפסולה. הקרע בלברום העליון מוערך ונמדד. המנתח ינקה את הלברום וישייף את עצם הגלנואיד כהכנה לתיקון. לאחר מכן יכניס המנתח לגלנואיד עוגנים קטנים המכילים חוטים לא נספגים ויתפור את הלברום למקומו על הגלנואיד. במידה שיימצא כי הקרע בגיד הביספס לא מאפשר תיקון – ינתק המנתח את גיד הביספס מהלברום ויקבע אותו לעצם הזרוע – טנודזיס של גיד הביספס. בסיום הניתוח החתכים נסגרים בעזרת תפרים נספגים שאין צורך להוציאם. היד מונחת במקבע כתף.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ לשמור היד במתלה למשך 4-6 שבועות כמצוין בפרוטוקול השיקום.

  • ניתוחים בכתף נחשבים כואבים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. לכן חשוב לקרר הכתף עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך.  קירור הכתף מקל על השיקום ומפחית משמעותית את הכאבים.

  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ולפי הנחיית המנתח ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להיכנס לבריכה או ים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח.

  • פיזיותרפיה – יש להתחיל במיידי. לפי הנחיות המנתח ולפי פרוטוקול שיקום שינתן על ידי המנתח. השיקום תלוי בגודל הקרע ובסוג התיקון שבוצע.

​במקרה של עליית חום מעל 38 מעלות, נפיחות קשה בברך או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח.

חזרה לשגרה

שיקום מלא מניתוח זה אורך 4-6 חודשים. ב 6 השבועות הראשונים יש צורך לשמור על יד במתלה. ולהתקדם באיטיות בפיזיותרפיה. לאחר מכן ניתן להוריד המתלה ולהמשיך בשיקום. חזרה לפעילות משרדית עם יד במתלה אפשרית לרוב כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר טווח התנועות של הכתף מלא והכתף ללא כאבים. חזרה לפעילות עצימה יותר הנה אישית ותלויה בהתקדמות בתהליך השיקום.

מצורפים

Similar Posts

One Comment

  1. היי אני בן 17 ואני מחכה לניתוח לברום עליון ותחתון הבנתי שקושרים עם חוטים את הלברום השאלה אם החוטים האלה נעלמים מתישהו ואם הם יכולים להיקרע ואם הגוף יחבר עד אז את הלברום לבד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *