תומך כתף לאחר ניתוח

בניתוח כתף מסוג תפירת לברום עליון סלאפ SLAP בארטרוסקופיה מתקן המנתח את הלברום העליון ותופר את עוגן גיד הביספס למקומו בגלנואיד. זאת כאשר מדובר בקרע מאד לא יציב. או לאחר שלא היה שיפור תפקודי בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול פיזיותרפיה, תרופות והזרקות לכתף. להלן דף מידע למטופל המיועד לניתוח מסוג ארתרוסקופיה של הכתף ותפירת לברום עליון (SLAP).

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה אזורית ("בלוק") של הכתף. משך הניתוח 60-120 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח לתפירת לברום עליון (SLAP) בארטרוסקופיה

לאחר הרדמה והשלמת הרחצה הסטרילית, מוחדרת לכתף מצלמה זעירה (ארטרוסקופ). בעזרת המצלמה ניתן לסקור את המבנים השונים בכתף: גידים בכתף, סחוסים, לברום, קפסולה. המנתח מודד את הקרע בלברום העליון ומעריך הצורך לפי גודל הקרע. כעת מבוצע ניקוי של הלברום ושיוף של עצם הגלנואיד כהכנה לתיקון. לאחר מכן מכניס המנתח לגלנואיד עוגנים קטנים המכילים חוטים לא נספגים ותופר את הלברום למקומו על גבי הגלנואיד. במידה שימצא המנתח, כי הקרע בגיד הביספס לא מאפשר תיקון – ינתק המנתח את גיד הביספס מהלברום ויקבע אותו לעצם הזרוע – בשפה המקצועית: טנודזיס של גיד הביספס. בסיום הניתוח סוגר המנתח את החתכים בעזרת תפרים נספגים שאין צורך להוציאם. היד מונחת במקבע כתף.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ לשמור הזורע במתלה הכתף למשך 4-6 שבועות כמצוין בפרוטוקול השיקום.

  • ניתוחים בכתף נחשבים כואבים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. לכן חשוב לקרר הכתף עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך.  קירור הכתף מקל על השיקום ומפחית משמעותית את הכאבים.

  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ולפי הנחיית המנתח ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להיכנס לבריכה או ים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח.

  • פיזיותרפיה – יש להתחיל במיידי. לפי הנחיות המנתח ולפי פרוטוקול שיקום שינתן על ידי המנתח. השיקום תלוי בגודל הקרע ובסוג התיקון שבוצע.

במקרה של עליית חום מעל 38 מעלות, נפיחות קשה בברך או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח.

חזרה לשגרה

שיקום מלא מניתוח סלאפ – לברום עליון בארטרוסקופיה, אורך 4-6 חודשים. ב 6 השבועות הראשונים יש צורך לשמור על יד במתלה. ולהתקדם באיטיות בפיזיותרפיה. לאחר מכן ניתן להוריד המתלה ולהמשיך בשיקום הפיזיותרפי. חזרה לפעילות משרדית עם יד במתלה אפשרית לרוב כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר טווח התנועות של הכתף מלא והכתף ללא כאבים. חזרה לפעילות עצימה יותר הנה אישית ותלויה בהתקדמות בתהליך השיקום.

מצורפים

Similar Posts

One Comment

  1. היי אני בן 17 ואני מחכה לניתוח לברום עליון ותחתון הבנתי שקושרים עם חוטים את הלברום השאלה אם החוטים האלה נעלמים מתישהו ואם הם יכולים להיקרע ואם הגוף יחבר עד אז את הלברום לבד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *