תיקון קרע גדול בגידי השרוול המסובב RC – דף מידע למטופל המיועד לניתוח. הנך מיועד/ת לעבור ניתוח ארתרוסקופיה של הכתף ותפירת גידי השרוול המסובב. בניתוח זה תופר המנתח קרעים בגידי השרוול המסובב. זאת לאחר שלא היה שיפור תפקודי בטיפול שמרני. הטיפול השמרני יכלול פיזיותרפיה, תרופות והזרקות לכתף.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה אזורית ("בלוק") של הכתף. משך הניתוח 120-60 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח

תחילה מבוצעת הרדמה והשלמת הרחצה הסטרילית. מוחדרת לכתף מצלמה זעירה (ארטרוסקופ), שבעזרתה ניתן לסקור את המבנים השונים
נסרקים אברי הכתף השונים – גידים, סחוסים, לברום, קפסולה. הקרעים בגידים מזוהים ומתוארים. אם מדובר בקרע חלקי מתחת ל %50 מרוחב הגיד יבוצע ניקוי הקרע בלבד. אם הקרע רחב מעל 50% מרוחב הגיד – המנתח ינקה את שולי הגיד ויכין את עצם הזרוע באזור התיקון המיועד. לאחר מכן יכניס לעצם עוגנים המכילים חוטים מיוחדים, בעזרתם יתפור המנתח את הגידים ויצמיד אותם לעצם. במידה שיתגלו בעיות נוספות, ישלים המנתח את הטיפול בהן. לעיתים רחוקות בקרעים קשים לתפירה, יבוצע חלק מהתיקון בחתך מעט יותר גדול בגישה הנקראת "מיני פתוחה" (במקופ ארטרוסקופית). בסיום הניתוח החתכים נסגרים בעזרת תפרים נספגים שאין צורך להוציאם. היד מונחת במקבע כתף.

המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ לשמור היד במתלה למשך 6-4 שבועות כמצויין בפרוטוקול השיקום.
  • ניתוחים בכתף נחשבים כואבים בשבועות הראשונים לאחר הניתוח. לכן חשוב לקרר הכתף עם קרח (שקיות תירס קפוא) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך. קירור הכתף מקל על השיקום ומפחית משמעותית את הכאבים.
  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ולפי הנחיית המנתח ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להיכנס לבריכה או ים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח.
  • פיזיותרפיה – יש להתחיל מיד, לפי הנחיות המנתח ולפי פרוטוקול שיקום שינתן על ידי המנתח. השיקום תלוי בגודל הקרע ובסוג התיקון שבוצע.

בכל מקרה של עליית חום מעל 38 מעלות ,נפיחות קשה בכתף או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח.

חזרה לשגרה

שיקום מלא מניתוח זה אורך 6-4 חודשים. ב 6 השבועות הראשונים יש צורך לשמור על יד במתלה. וכן להתקדם באיטיות בפיזיותרפיה. לאחר מכן ניתן להוריד המתלה ולהמשיך בשיקום.

חזרה לפעילות משרדית עם יד במתלה אפשרית לרוב כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר טווח התנועות של הכתף מלא והכתף ללא כאבים. חזרה לפעילות עצימה יותר הנה אישית ותלויה בהתקדמות תהליך השיקום.

מצורפים

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *