כללי

שינויים שחיקתיים במפרק הכתף. המבנה האנטומי שנפגע הוא המפרק שבין ראש הזרוע לבין הגלנואיד. מדובר במפרק סחוסי. קצות העצמות במפרק עטופים בסחוס המאפשר תנועתיות חלקה. עם השנים הסחוס עלול להישחק. שחיקה זו עשויה לגרום כאבים והגבלה משמעותית בתנועות הכתף ובתפקודה. 

גורמים

שחיקת הסחוסים יכולה להיגרם ממספר גורמים. ממאמץ ועומס יתר על הכתפיים. לאחר טראומה – שברים של הכתף. עקב קרע מאסיבי של גידי השרוול המסובב – שאינו ניתן לתיקון. עקב מחלות מפרקים שונות – למשל דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס). 

תסמינים

שינויים שחיקתיים מתרחשים בהדרגה. כאבים והגבלה בתנועות הכתף הם הסימנים הראשונים. התמונה מתפתחת בהדרגה. לעיתים יש קליקים וחריקות בהפעלת הכתף. לעיתים ישנם אירועים בהם הכתף מתנפחת. 

אבחון

לרוב צילום רנטגן מדגים את האבחנה. לעיתים יש צורך ב US או MRI להערכת איכות הגידים. כמו כן  CT להערכת מצב העצם לפני ניתוח. 

טיפול

האדם אינו הולך על ידיו באופן בסיסי. אי לכך שינויים שחיקתיים במפרק הכתף, לרוב לא ידרשו פתרון כירורגי. העדיפות במרבית מקרי שחיקת הסחוסים בכתף להיות מטופלים שמרנית. להקלת כאבים ניתן לטפל בתרופות, פיזיותרפיה והזרקות שונות למפרק. סוגי הזרקות מקובלים הם הזרקת סטרואידים. הזרקת חומצה היאלורונית. הזרקת PRP. או הזרקת אורטוקין. במידה שאין שיפור הטיפול יהיה ניתוחי. הניתוח יהיה החלפת מפרק הכתף במשתל אנטומי או החלפה "הפוכה". החלפת כתף הפוכה תהיה כאשר גידי השרוול המסובב קרועים ולא תפקודיים. 

שינויים שחיקתיים במפרק הכתף
שינויים שחיקתיים במפרק הכתף

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *