מידע למטופל המיועד לניתוח שחזור רצועה צולבת קדמית של הברך ACL . הינך מיועד לניתוח לשחזור רצועה צולבת קדמית של הברך. בניתוח בונה המנתח רצועה חליפית לרצועה שנפגעה. מטרת הניתוח הנה להחזיר לברך את יציבותה ולאפשר למטופל פעילות חופשית. ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת  מוריד משמעותית את הסיכון לקרע במניסקוס בברך. כאשר בברך עם רצועה צולבת קדמית קרועה הסיכון לקרע במניסקוס עומד על 50%.

התהליך מתחיל עוד לפני הניתוח בפיזיותרפיה והכנת הברך לניתוח.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית ובנוסף הרדמה מקומית של הברך. משך הניתוח 80-120 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח

תחילה מבוצעת הרדמת המטופל והשלמת הכיסוי הסטריל. לאחר מכן מכין המנתח את השתל לרצועה. המנתח יכול לבחור בשתל גיד מהמטופל – כך במרבית המקרים. לרוב נלקח גיד או שניים מגידי הירך האחורית – המסטרינג. לחילופין נלקח שתל מגיד הפיקה עם מקטע עצם מהפיקה ומהשוק. אופציה נוספת היא לקחת שתל גיד מבנק של גידים. חלופה זו יקרה יותר וזמינה פחות.

לאחר מכן תבוצע ארטרוסקופיה של הברך להערכת מבני הברך השונים. יטופלו בעיות נוספות כגון קרעים במניסקוסים או נזק סחוסי. שארית הרצועה הקרועה תנוקה ויקדחו תעלות בעצם הירך ובעצם השוק. במיקום בו נמצאה הרצועה הצולבת הקדמית המקורית. לאחר השלמת התעלות מועבר השתל למקומו בטכניסקה הנבחרת. הטכניקה יכולה להיות תעלות וקיבוע בעזרת חוטים, כפתור או ברגים יעודיים.

טווחי התנועה ויציבות הברך נבדקים בחדר הניתוח. החתכים נסגרים בתפרים. בסיום הניתוח מוזרק חומר מאלחש לברך עצמה ולאזור ממנו נלקחים הגידים. הברך נחבשת ומקובעת בסד צירים יעודי כאשר הוא נעול ביישור.

 המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח מומלץ להשתמש בקביים ולדרוך באופן חלקי על הרגל על מנת למנוע דימומים ונפיחות בתוך הברך. הדריכה הנה עם סד צירים נעול ביישור. במידה שאין כאבים או נפיחות משמעותית ניתן לדרוך באופן מלא.
  • חשוב לקרר הברך עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח  ולקחת משככי כאבים לפי צורך.
  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להיכנס לבריכה או לים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח. גם במקלחת יש להקפיד על ברך ישרה (מקלחת בישיבה עם רגל מורמת על שרפרף למשל). 
  • פיזיותרפיה יש להתחיל מיד בסיום הניתוח בשבוע הראשון. יש להשתמש בפרוטוקול יעודי לשחזור רצועה צולבת קדמית

** בכל מקרה של עליית חום מעל 38 מעלות, נפיחות קשה בברך או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח **

חזרה לשגרה

השיקום המלא מניתוח שחזור רצועה צולבת נע בין 6-9 חודשים. דריכה מותרת מיד לאחר הניתוח. התקדמות התפקוד תלויה בשלבי השיקום הפיזיותרפי. חזרה לתפקוד יומיומי רגיל צפויה כשבועיים לאחר הניתוח, פעילות מאומצת קלה סביב 3 חודשים וחזרה לספורט מלא ללא הגבלה 6-9 חודשים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר ההליכה תקינה ולא כאבים.

מצורפים

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *