כללי

ציסטה על שם בייקר, זהו כיס נוזלים הנמצא לעיתים בחלק האחורי של הברך ללא תפקיד מוגדר. מכונה גם ציסטה פופוליטאלית.

גורמים

כיס נוזלים זה נוצר לרוב לאחר פגיעה בברך או כחלק מתהליך שחיקת הסחוסים או מחלת מפרקים אחרת. אזור חולשה בקופסית המפרק האחורית מאפשר כניסת נוזל מפרקי – סינוביאלי, שנמצא בכמות גדולה ואגירה שלו מחוץ למפרק. לרוב נמצאת הציסטה על שם בייקר בצד האחורי מדיאלי של הברך. הכיס מחובר למפרק בשרוול מזין – כגבעול. 

תסמינים

לרוב ישנה תפיחות ולעיתים נוקשות בחלק האחורי של הברך. לעיתים ישנו קושי בכיפוף ולעיתים רחוקות יותר בישור. המטופל עשוי לדווח על שינוי בגודל הציסטה כתלות במאמץ – כיוון שהציסטה מחוברת לברך ישנה בריחה מוגברת של נוזלים בעת מאמץ ועליית הלחץ ואז ישנן תלונות משמעותיות יותר. לרוב במנוחה גודל הציסטה יורת.  

אבחון

האבחון של ציסטה על שם בייקר מתבסס על הבדיקה הפיזיקלית. לעיתים תמצא ציסטה בבדיקת US או MRI של הברך.  

טיפול

הציסטה עצמה הנה סימפטום של בעיה ולא הבעיה עצמה. לכן לרוב אין צורך בטיפול ניתוחי. לעיתים הציסטה נקרעת והנוזלים מתפזרים בחלק האחורי של השוק. מצב זה גורר כאב חזק מאוד ותגובה דלקתית, אך אינו מסוכן! במקרים בהם הציסטה מפריעה מאוד ניתן להוציאה בהליך כירורגי פתוח.

Similar Posts

2 Comments

    1. בוקר טוב, מאתמול בערב אני חשה כאבים חזקים בצד האחורי של הברך, הרגשתי ממש מה שכתבת,מעיין גולה ברגל שמאל מאחורי הברך בצד השמאלי יותר.. כואב לי בעיקר בכיפוף אבל כל הזמן כואב חוץ במנוחה וכשאני מוצאת תנוחה מסויימת. אני מתקשה מאוד ללכת..
      הבנתי שאפשר לטפל בטיפול תרופתי אנטי דלקתי. העניין הוא שאני בהריון שבוע 28 ואינני יודעת האם תרופות אלו מותרות בהריון. אשמח לקבוע תור. קצת דחוף..אני לא מתפקדת בגלל הרגל..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *