כללי:

כאבי שוקיים בספורטאים SHIN SPLINTS, הם תופעה המתבטאת בכאב עמום לרוב. הכאב מורגש בצד הפנימי (מדיאלי) של עצם השוק, לרוב במרכזה.

גורמים:

תופעת כאבי שוקיים בספורטאים, מוכרת כפציעת שימוש יתר. ביצוע פעילות בעצימות הגדולה מיכולת הספורטאי. בעבר נחשבה התופעה כשלב הראשון של שבר מאמץ. כיום ידוע כי ככל הנראה עקב עומס יתר, נוצר תהליך דלקתי. התהליך הדלקתי מתפשט בין מוצא שרירים במדורי השוק העמוקים לקרום העוטף את העצם – הפריאוסט. כתוצאה מכך מופיעים נפיחות וכאבים בצד הפנימי של השוק. התופעה מופיעה יותר בנשים .כף רגל שטוחה (פלטפוס) וגיד אכילס קצר מהווים גורמי סיכון נוספים.

תסמינים:

המטופל מתלונן על כאב עמום בצד הפנימי של השוק המחמיר במהלך הפעילות. במקרים קשים הכאב מופיע עם תחילת הפעילות ולא מאפשר לסיימה. במקרים עוד יותר חמורים הכאב בשוקיים נמצא גם בעת מנוחה. תלונות על כאבים במרכז העצם מחשידים לשברי מאמץ.

אבחון:

האבחנה היא קלינית במהותה. לרוב יבוצע צילום רנטגן לשלילת פתולוגיות גרמיות. ניתן לבצע מיפוי עצמות שיצביע על קליטה אורכית אופיינית. ניתן גם לבצע בדיקת MRI. ברם, אף אחת מהבדיקות אינה מדוייקת לגמרי וכולן מהוות אישור לאבחנה הקלינית.

טיפול:

לרוב הטיפול יהיה שמרני. הפחתה משמעותית של המאמץ הנה השלב הראשון. טיפולי פיזיותרפיה , דיקור ותרופות אנטי דלקתיות עשוית לסייע גם כן. מדרסים מהווים חלק מהטיפול. החזרה לפעילות צריכה להיות הדרגתית מאוד. במקרים קשים ניתן להזריק לאזור סטרואידים. הזרקה נוספת מתאימה היא הזרקת PRP. תוארו גם טיפולים ניתוחיים אך הם נדירים ביותר ולא הוכחו כיעילים בצורה משמעותית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *