דף מידע למנותח לאחר ניתוח לקיבוע שבר משטח טיביאלי בברך

שלום רב,

לפני מספר שעות עברת ניתוח  לקיבוע שבר בברך. שבר במשטח הטיביאלי בברך. הניתוח בוצע בגישה פתוחה, החלקים השבורים הוחזרו למקומם. כמו כן קובעו בעזרת פלטה וברגים יעודיים. לעיתים מבוצעת גם ארטרוסקופיה של הברך במהלך הניתוח לוידוא שחזור טוב של השבר.  זוהי פגיעה קשה במפרק הברך. הניתוח נחשב מורכב.  הההחלמה ממנו ארוכה יחסית. החזרה לפעילות ספורטיבית מלאה אורכת לפחות 6 חודשים . מידע מפורט על הפעולות שבוצעו בניתוח יינתן בביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף. מטרת דף זה היא לתת לך מידע על ההתנהלות בימים הראשונים לאחר ניתוח שבר טיביאלי בברך.

היום הראשון שלאחר הניתוח:

 1. הברך עם השבר שעברה ניתוח צריכה להיות מקובעת ביישור בסד צירים יעודי  כגון T SCOPE  – והסד נעול ביישור.  יש  להיעזר בקביים להליכה. הסד נשאר על הברך 24 שעות ביממה. זאת למעט במהלך מקלחת וטיפולי פיזיותרפיה. אין לדרוך על הרגל המנותחת למשך 6 שבועות. 
 2. אין לפתוח את החבישות שעל הברך. אין להרטיב את חבישה.
 3. יש לבצע קומפרסים של קרח על הברך המנותחת. הקומפרסים מבוצעים על החבישה שעל הברך. יש לבצע קומפרס קרח במשך 20 דקות כל 3 שעות. ניתן להשתמש בשקיות של ירקות קפואים, שקיות קרח או מכשירים יעודיים לקומפרסים של קרח. יש לבצע את הקומפרס בישיבה או שכיבה כאשר הברך ישרה לגמרי, לפתוח את הסד ולהניח את שקית הקרח על החבישה. לאחר סיום הקומפרס יש לסגור את הסד על הברך ורק אז להמשיך בהתניידות.
 4. תרופות להקלת כאבים. בחומר הרפואי שנמסר לך בשחרור מבית החולים ישנו מרשם לתרופות להקלת כאב. יש להשתמש בהן לפי הוראות המרשם. לעיתים מבוצעת הרדמה אזורית של הברך במהלך הניתוח. ואז אין כאבים ביממה הראשונה. לכן יתכן והכאבים יופיעו עם חלוף ההרדמה האזורית. לרוב הכאבים חזקים יותר בשבוע הראשון לאחר הניתוח. הכאבים פוחתים משמעותית לאחר מכן.  אם אין כאבים – אין חובה לקחת התרופות. אלא אם נרשמה לכך הוראה מפורשת במכתב השחרור.
 5. מדללי דם – לאור העובדה שהניידות מוגבלת יש צורך בזריקות לדילול דם. המרשם ניתן עם מכתב השחרור ויש צורך לבצע הזרקות אלה עד 3 שבועות לאחר הניתוח. יש לזמן אחות להדגמת טכניקת ההזרקה.
 6. פיזיותרפיה. יש להתחיל את טיפולי השיקום בפיזיותרפיה במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח. פרוטוקול הפיזיותרפיה נמצא באתר של ד"ר רשף. יש להורידו ולהעביר לפיזיותרפיסט המטפל. יש לבצע הנעה של הפיקה לכל הכיוונים בעזרת הידיים – דרך החבישה. אין לכופף את הברך עד תחילת הטיפול הפיזיותרפי ויש להקפיד שהברך ישרה לגמרי בסד הצירים.  ניתן לבצע תרגילים להרמה והורדה של רגל ישרה. יש להפעיל את הקרסול ומפרק הירך בצד המנותח ללא הגבלה.
 7. הגבלות תפקודיות. אין לנהוג באופן עצמאי לאחר הניתוח.למשך 6 שבועות. יש להגביל את הניידות לניידות הנדרשת לתפקוד יומיומי בלבד – שימוש בשירותים, התניידות בין חדרי הבית וכדומה. כאשר אין מתניידים יש להשאר בשכיבה כאשר הרגל מורמת מעל גובה הלב – להורדת נפיחות והקלת כאב.

היום השני לאחר הניתוח ועד הביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף (כשבועיים לאחר הניתוח):

 1. הברך שנותחה צריכה להיות מקובעת ביישור בסד צירים יעודי כגון T SCOPE  – והסד נעול ביישור. יש  להיעזר בקביים להליכה. הסד נשאר על הברך 24 שעות ביממה למעט במהלך מקלחת וטיפולי פיזיותרפיה. אין לדרוך על הרגל המנותחת למשך 6 שבועות.  .
 2. החלפת החבישה הראשונה צריכה להיות מבוצעת על ידי אחות בקופת החולים. יש להוריד את הסד ואז לפתוח ולהוריד  את החבישה לגמרי. במרבית המקרים, משתמש ד"ר רשף בתפרים נמסים המכוסים בפלסטרים דקים ועדינים על העור. אין להוריד פלסטרים אלה באופן יזום אך ניתן להרטיבם בחופשיות.  יש לרחוץ את הברך בייסודיות עם מים וסבון ולייבש היטב. יש להחזיר חבישה אלסטית, להחזיר את סד הצירים לקיבוע הברך ורק לאחר שהסד מונח בצורה טובה על הברך ניתן לצאת מהמקלחת.  במידה שהעור נתפר בתפרי ניילון או סיכות – ניתן להרטיבם בחופשיות ואין מניעה לרחוץ את הברך במים וסבון.

לאחר הפעם הראשונה, ניתן לרחוץ הברך בחופשיות באופן שתואר כאן.

 1. יש להמשיך בקומפרסים של הקרח עד לביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף.
 2. תרופות להקלת כאבים – יש להמשיך ולהשתמש בתרופות להקלת כאבים לפי המרשם שניתן במכתב השחרור. במקרים רבים הכאב בימים השני והשלישי לאחר הנתוח חזק יותר והדבר תקין בהחלט.
 3. פיזיותרפיה – יש להתחיל טיפולי פיזיותרפיה מסודרים במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח. במקביל יש לבצע תרגול עצמי כפי שהוסבר קודם לכן .
 4. הגבלות תפקודיות – ללא שינוי .

הביקורת הראשונה לאחר הניתוח לקיבוע שבר במשטח הטיביאלי בברך, תיערך כשבועיים לאחר הניתוח. שם ניתן יהיה לשאול את כל השאלות ותינתן תכנית להמשך השיקום.

בכל שאלה או בעיה בנוגע לברך המנותחת, יש ליצור קשר עם ד"ר רשף במספר הטלפון שניתן על ידו במכתב השחרור.

אנו מאחלים לך החלמה מהירה ומלאה.

מרפאת ד"ר נועם רשף

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *