כללי

חוסר יציבות כרוני של הכתף. הכתף היא המפרק הכי פחות יציב בגוף האדם. לכן קיימות םציעות רבות המערבות את מפרק הכתף וחוסר יציבותו. במקרים של חוסר יציבות מפרק הכתף נפגעת התנועתיות של הזרוע. וכך נפגעת למעשה יכולת התפקוד של הכתף. 

גורמים

מרבית המטופלים סובלים מגמישות יתר או תנועתיות יתר של הכתף. חלק אחר (קטן יותר) סובלים מחוסר יציבות כרונית של הכתף. בדרך כלל מדובר באי יציבות על רקע פריקה טראומתית שלא השתקמה. חלק מהפציעות יתרחשו שנית – פריקה חוזרת. החשש קיים גם לאחר ניתוח לתיקון יציבות הכתף. 

תסמינים

כאבים בתנועות כתף. תחושה ש"הכתף בורחת מהמקום". קליקים בתנועות. חולשה יחסית בביצוע תנועות מורכבות. חולשה בתנועות נגד התנגדות. 

אבחון

בדיקה פיזיקלית וסיפור הכאבים מכוונים את האורטופד לאבחנה. בדרך כלל יתקיימו סימני גמישות יתר. לעיתים יש צורך בבדיקת MRI ארטרו של הכתף. מדובר ב MRI עם הזרקת חומר ניגוד לתוך מפרק הכתף.  

טיפול

הטיפול בחוסר יציבות כרוני, רב כיווני של הכתף הוא שמרני במהותו. הטיפול מתבסס על פיזיותרפיה לשיפור כוח ותפקוד השרירים כמייצבים דינמיים. זאת כיוון שגמישות יתר היא מצב בסיסי של הרקמות. התוצאות בניתוחים מסוג חוסר יציבות הכתף, פחות טובות מניתוחים לתיקון פריקה טראומתית. עם זאת – מטופלים שלא מסתדרים בטיפול פיזיותרפי מסודר ואינטנסיבי. או מטופלים שחוסר היציבות נובע מכשל טיפול שמרני או ניתוחי קודם. הפתרון עבורם יהיה ניתוח לתיקון חוסר היציבות הכרוני בכתף. 

אי יציבות כרונית של הכתף
אי יציבות כרונית של הכתף – פגיעת סחוסים

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *