דף מידע למנותח לאחר ארטרוסקופיית ברך (עם/ללא כריתת מניסקוס)

שלום רב,

לפני מספר שעות עברת ניתוח ארטרוסקופיה של הברך על ידי ד"ר רשף. במהלך הניתוח הוחדרו לברך מצלמה זעירה וכלי עבודה זעירים דרך חתכים (לרוב שניים) בקדמת הברך. ניתוח זה נחשב קל ופשוט יחסית, וההחלמה ממנו מהירה ופשוטה. מידע על הפעולות המדוייקות שבוצעו בניתוח ינתן בביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף. מטרת דף זה הנה לתת לך מידע על ההתנהלות בתקופה שלאחר הניתוח.

היום הראשון שלאחר הניתוח:

 1. מותרת דריכה מלאה על הרגל המנותחת – אלא אם ישנה הוראה מפורשת אחרת במכתב השחרור. מומלץ להיעזר בקביים להליכה בימים הראשונים שלאחר הניתוח.
 2. אין לפתוח את החבישות שעל הברך. אין להרטיב את חבישה.
 3. יש לבצע קומפרסים של קרח על הברך המנותחת. הקומפרסים מבוצעים על החבישה שעל הברך. יש לבצע קומפרס קרח במשך 20 דקות כל 3 שעות. ניתן להשתמש בשקיות של ירקות קפואים, שקיות קרח או מכשירים יעודיים לקומפרסים של קרח.
 4. תרופות להקלת כאבים. בחומר הרפואי שנמסר לך בשחרור מבית החולים ישנו מרשם לתרופות להקלת כאב. יש להשתמש בתרופות אלה , לפי הוראות המרשם. אם אין כאבים – אין חובה לקחת התרופות אלא אם נרשמה לכך הוראה מפורשת במכתב השחרור.
 5. פיזיותרפיה. יש להתחיל את טיפולי השיקום בפיזיותרפיה במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח. פרוטוקול הפיזיותרפיה נמצא באתר של דר רשף. יש להורידו משם ולתת לפיזיותרפיסט המטפל. כבר כעת ניתן להפעיל הברך באופן עצמאי לכיפוף וישור ללא נשיאת משקל. ניתן לבצע תרגילים להרמה והורדה של רגל ישרה. יש להפעיל את הקרסול ומפרק הירך בצד המנותח ללא הגבלה.
 6. הגבלות תפקודיות. אין לנהוג באופן עצמאי לאחר הניתוח. יש להגביל את הניידות לניידות הנדרשת לתפקוד יומיומי בלבד – שימוש בשירותים, התניידות בין חדרי הבית וכדומה. כאשר אין מתניידים יש להשאר בשכיבה כאשר הרגל מורמת מעל גובה הלב – להורדת נפיחות והקלת כאב.

היום השני לאחר הניתוח ועד הביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף כשבועיים לאחר הניתוח:

 1. דריכה מלאה על הרגל המנותחת אלא אם ישנה הוראה מפורשת אחרת במכתב השחרור. במידה שאין כאבים ניתן להתנייד גם ללא קביים אך יש לוודא שהנך עושה זאת ללא כאב כלל ובבטחון מלא.
 2. בעת מקלחת, יש לפתוח ולהוריד את החבישה לגמרי. במרבית המקרים, משתמש ד"ר רשף בתפרים נמסים המכוסים בפלסטרים דקים ועדינים על העור. אין להוריד פלסטרים אלה באופן יזום אך ניתן להרטיבם בחופשיות.  יש לרחוץ את הברך בייסודיות עם מים וסבון ולייבש היטב. במידה שמורגש צורך (לא חובה) ניתן להחזיר חבישה אלסטית. במידה שהעור נתפר בתפרי ניילון או סיכות – ניתן להרטיבם בחופשיות ואין מניעה לרחוץ את הברך במים וסבון.
 3. לאחר הפעם הראשונה, ניתן לרחוץ הברך בחופשיות באופן שתואר כאן.
 4. יש להמשיך בקומפרסים של הקרח עד לביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף.
 5. תרופות להקלת כאבים – יש להמשיך ולהשתמש בתרופות להקלת כאבים לפי המרשם שניתן במכתב השחרור. במקרים רבים הכאב בימים השני והשלישי לאחר הנתוח חזק יותר והדבר תקין בהחלט.
 6. פיזיותרפיה – יש להתחיל טיפולי פיזיותרפיה מסודרים במהלך השבוע הראשון לאחר הניתוח. במקביל יש לבצע תרגול עצמי כפי שהוסבר קודם לכן .
 7. הגבלות תפקודיות – נהיגה מותרת כאשר ההליכה חופשית וללא כאבים. שאר ההגבלות תקפות ויש להתקדם לחזרה לתפקוד מלא בהתאם לכאבים ולהתקדמות בטיפול הפיזיותרפי.

הביקורת הראשונה לאחר הניתוח תיערך כשבועיים לאחר הניתוח. שם ניתן יהיה לשאול את כל השאלות ותינתן תכנית להמשך השיקום.

בכל שאלה או בעיה בנוגע לקרסול המנותח, יש ליצור קשר עם ד"ר רשף. מספר הטלפון ניתן על ידו במכתב השחרור מן הניתוח.

אנו מאחלים לך החלמה מהירה ומלאה.

מרפאת ד"ר נועם רשף

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *