סוגי ניתוח קרסול – המבוצעים ע"י ד"ר רשף

לאחר שסקרנו את סוגי הפציעות בקרסול, ולאחר שניסינו לשקם הקרסול בטיפול שמרני ללא הצלחה. כלומר לא הצלחנו בעזרת פיזיותרפיה או הזרקות לתקן הפציעה בקרסול, ניאלץ לעבור לפרוצדורה ניתוחית קרי: ניתוח קרסול.

כמומחה פציעות ספורט וארטרוסקופיות,  אורטופד ספורט מעדיף לבחור בניתוחי קרסול ארטרוסקופיים. ולא ניתוחי קרסול בגישה הפתוחה. זאת לאור מורכבות נמוכה יותר של הניתוח, זמן החלמה קצר יותר ואופן החזרה לשגרה.  אך לא תמיד ניתן לבחור בניתוח ארטרוסקופי.

להלן סוגי ניתוחי קרסול, בביצוע ד"ר רשף, בגישה  ארטרוסקופית ובגישה פתוחה

קרע בגיד האכילס
תפירת קרע בגיד אכילס
דלקת בגיד האכילס
טיפול בדלקת כרונית בגיד אכילס
ארטרוסקופיה של הקרסול
ארטרוסקופיה של הקרסול קדמית/אחורית
ניתוח לשחזור רצועות קרסול
תיקון רצועות ויציבות הקרסול

ניתוח קרסול להשתלת סחוס

השתלת סחוס לקרסול היא פרוצדורה רפואית בה מושתל סחוס (סינוביאלי) בתוך מפרק הקרסול. על מנת לשחזר את פונקציית הקרסול ולהפחית כאבים. כל זאת במקרים של נזק קרסול שחיקתי, כרוני או חמור. 

הסחוס הוא חומר זרימה חלקה וגמישה שנוצר בעיקר מחלבון סגסוגת והוא דומה לחומר השחיקה הטבעי של המפרק. הסחוס משמש כחוצץ בין העצמות. מאפשר תנועה חלקה יותר ויכול להפחית את הכאבים ולשפר את פונקציית תנדותיות  הקרסול.

בניתוח קרסול מסוג השתלת סחוס, הסחוס מושתל באזור המפרק הסינוביאלי לקרסול באמצעות פרוצדורה כירורגית. התהליך כולל פתיחת חתך בעור וברקמות הרכות סביב הקרסול כדי ליצור גישה למפרק. לאחר מכן, הרופא מכניס את הסחוס לתוך המפרק ומשחזר הפונקציות השחוקות שבקרסול.

השתלת סחוס אפקטיבית במקרים של קרסול תפקודי עם שחיקה כרונית. זאת כאשר טיפולים שמרניים כגון תרופות או פיזיותרפיה לא עוזרים להקל על הכאבים או לשפר את התנועה. זהו הפתרון הלפני אחרון (ולא הראשון) לטיפול בשחיקת סחוס בקרסול. לפני ניתוח מורכב יותר כמו ניתוח החלפת מפרק.

פגיעת סחוס קרסול
תיקון פגיעת סחוס בקרסול

ניתוחי קרסול בגישה פתוחה

פרוצדורה רפואית בה האורטופד יבצע חתך בעור, יפצע רקמות העור המקיפות את הקרסול. וכל זאת על מנת להגיע בגישה ישירה לתוך המפרק ולתקן פציעות או בעיות רפואיות בפנים הקרסול. כמו כן יעבור על מבנה הקרסול ויוודא שאין פציעות מוסתרות ובמידת הצורך יטפל אף בהן.

הניתוח הפתוח דרוש במקרים כמו תאונות דרכים בהן מדובר בפציעה הקפית. או כאשר הפציעה גדולה ומורכבת ולא ניתן לגשת אליה בגישה הארטרוסקופית. 

עם התקדמות הטכנולוגיה והשיטות הכירורגיות, ניתוחי קרסול מבוצעים יותר ויותר בגישה הארטרוסקופית. והגישה הפתוחה הפכה פחות פופולרית. אך עדין היא מהווה פתרון במקרים מסויימים מורכבים של פציעות ובעיות בקרסול.

ניתוחי כף רגל

שבר בכף רגל
טיפול בטראומה (שברים) סביב כף הרגל והקרסול
הלוקס ולגוס בכף הרגל
תיקון הלוקס ולגוס
אצבע פטיש בכף הרגל
תיקון אצבע פטיש