בבואנו לבחון מכשור פיזיותרפי כטיפול אורטופדי, נמצא מספר מכשירים מובילים. כמובן שקיימים מכשירים רבים בשוק, וניתן להשתמש בהם – אך רצוי בהמלצת אורתופד ולא בצורה של ניסוי וטעיה. זאת על מנת להתאים המכשור הפיזיותלרפי הנכון לטיפול האורטופדי ועל מנת לחסוך הוצאות מיותרות.  

במידה והטיפול השמרני במכשור פיזיותרפי לטיפולים אורטופדיים לא עוזר, או עוזר בצורה שאינה מספקת, יש לגשת לאורטופד המתאים להמשך ייעוץ ואולי המלצה על הזרקות מחליפות ניתוח או טיפול כירורגי בלית ברירה.

להלן מספר מכשירים פיזיותרפיים מובילים המסייעים בעולם האורתופדיה: 

קומפקס –

מכשיר הקומפקס לטיפול בכאבים אורטופדיים
מכשיר הקומפקס – מכשור פיזיותרפי כטיפול אורטופדי

מכשיר העובד באמצעות גירוי חשמלי  של השריר.  EMS – Electronic Muscle Stimulation.

 מטרת הטיפול 

מכשיר לחיזוק שרירים והפחתת כאבים. המכשיר מתאים לספורטאים. לסובלים מכאבים אורתופדיים הנובעים מן השריר. בעת צורך בחיזוק או שיקום של שריר. ולאחר ניתוח אורתופדי.

אינדיקציה לטיפול 

כאבי שרירים, דלקות בגידים ו/או בשרירים, התאוששות לאחר ניתוח.

איך זה עובד?

הקומפקס הוא מכשיר פיזיותרפי המסייע לטיפול בכאבים אורטופדיים. המכשיר עובד בעזרת אימפולסים חשמליים זעירים הנשלחים אל העצב המוטורי המפעיל את השריר. הגירוי העצבי מדמה את האימפולסים המגיעים לשריר מן המוח. הפולסים החשמליים עוברים דרך אלקטרודות אותם מניחים על השריר. תרשים מדויק לחיבור האלקטרודות למקום המדויק מסופק עם המכשיר. למכשיר מגוון תכניות הבנויות לפי אזורי הגוף – גב, צוואר, כתף, ברך וכדומה. כמו כן יש למכשיר מגוון אפשרויות טיפול: הרפיית שרירים, חיזוק שרירים, האצת זרימת דם, הקלת כאב. 

פירוט הפעולות אותן מבצע המכשיר:

  • המכשיר מגביר זרימת הדם ברקמות ובשרירים. הזרמת דם טרי עם חמצן ועם ויטמינים ומינרלים, עוזר להחלמה מהירה יותר של התא.
  • חמצון וניקוז חומצות לקטיות (חומצות חלב) מהשרירים. חומצות המצטברות לאחר פעילות גופנית מאומצת וגורמות לכאב.
  • ממריץ שחרור אנדורפינים המשתחררים בעת פעילות גופנית (בין השאר) ובכך מסייע לשיכוך כאבים.
  • מאמן את השריר נקודתית ומחזק אותו גם כאשר החולה חסר תזוזה.

האם זה עובד?

מניסיון אישי ומקורבים – המכשיר הפיזיותרפי לטיפול אורטופדי, אכן מסייע בהקלת כאבים. מתאים לספורטאים, לבעלי כאבי שרירים. ואף בעת התאוששות לאחר ניתוח.

עלות המכשיר?

כמה אלפי שקלים. כתלות בצורך המלא.

אפוסתרפיה –

פיזיותרפיה בכל צעד

פיזיותרפיה בכל צעד – מכשור פיזיותרפי כטיפול אורטופדי

אפוסתרפיה היא שיטת טיפול שפותחה בארץ ע"י אורתופד ושותפים. מדובר בנעל שהיא מכשיר פיזיותרפי לטיפול בכאבים אורטופדיים.

בשיטה המטופל מקבל, לאחר בדיקות והתאמות, נעל מיוחדת על מנת לטפל בכאבים מסוגים שונים:  ברכיים, גב, ירכיים, כף רגל. אפשר לומר בגאווה שהחברה היא הצלחה ישראלית, עם מרכזי טיפול בארץ ובארה”ב, סינגפור ובריטניה.

מטרת הטיפול

ללמד מחדש את המוח והשרירים לעבוד בתבניות מוטוריות נכונות יותר. בדפוסי הליכה בריאים וביציבות מפרקית משופרת. כל זאת תוך הורדת עומסים מהפרקים הפגועים ושיפור ההליכה והיציבה.

אינדיקציה לטיפול 

כאבי ברכיים עם שחיקה במדור הפנימי של הברך או כאבים מהפיקה. יש מקום לטיפול גם בכאב ירכיים או כאבי גב.

איך זה עובד?

הטיפול מבוסס על מערכת ביו־מכנית דמוית נעל, שעל הסוליה שלה מורכבים שני חצאי כדור. גודל הכדורים והצורה שלהם ניתנים לקביעה. כמו כן ניתן לכוונן את המיקום שלהם על הסוליה. בעזרת שינוי צורת ומיקום הכדורים וגודלם, ניתן לקבוע את רמת היציבות של הנעל. ככל שהמשטח עליו אנחנו עומדים והולכים פחות יציב, כך יש צורך להפעיל יותר שרירים מאזנים. בנוסף, על ידי הכיוון של הכדורים לצדדים ניתן לשנות את המקום בו עובר מרכז הכובד של הגוף. בצורה זו ניתן למשל להוריד עומס מהאזור הפנימי של הברך, שלרוב נפגע ראשון בעת שינויים ניוונים בברך. 

האם זה עובד?

במפגש הראשוני פיזיותרפיסט המתמחה בשיטה, יבצע אבחון. האבחון כולל בדיקה קלינית, מבדק הליכה ממוחשב וימלא שאלונים לגבי מצבו הרפואי של המטופל. אורך הבדיקה כשעה וחצי. בסיום הבדיקה, המטופל והפיזותרפיסט יכולים להעריך האם הנעליים יעזרו לכאבים. מכיוון שהמטופלים נבחרים מראש בהתאם להתאמתם לטיפול, הטיפול אפקטיבי. החברה מדווחת ש-85% מהמטופלים מספרים על הפחתה בכאבים ושיפור התפקוד. 

עלות הטיפול?

עלות טיפול אפוסתרפיה אינו זול ונע סביב 10,000 ש”ח (כתלות בטיפול שנקבע). קיימת השתתפות של קופות החולים והביטוחים המשלימים לטיפול זה. עם קבלת הפניה מהאורטופד – ניתן לפנות למרכזי הטיפול בישראל– בטלפון 2767* ולהשאיר פרטים.