| |

תיקון רצועות ויציבות הקרסול – מידע למטופל המיועד לניתוח

תיקון רצועות ויציבות הקרסול – דף מידע למטופל המיועד לניתוח. הנך מיועד/ת לניתוח לשחזור הרצועות המייצבות  של הקרסול. (ATFL, CFL). מטרת הניתוח הנה להחזיר לקרסול את יציבותו. לסייע בשימור סחוס המפרק ולהחזיר את המטופל לתפקוד תקין. בניתוח מותח המנתח את הרצועות הפגועות מחדש ומעגן אותן לעצם. על התיקון מוסיף לעיתים המנתח מבנה מקבע נוסף. המבנה מכונה "אינטרנל ברייסינג" המשמש כחגורת בטיחות לתיקון.

הרדמה ומשך הניתוח

הניתוח מבוצע לרוב בהרדמה כללית. בנוסף מבוצעת הרדמה מקומית של הברך. משכו של הניתוח 40-60 דקות. יש להוסיף לכך את זמן ההרדמה וההתעוררות מהניתוח.

מהלך הניתוח

בשלב הראשון מבוצעת הרדמה והשלמת הכיסוי הסטרילי. לאחר מכן מוחדרת לקרסול מצלמה זעירה (ארטרוסקופ) לצורך סקירת המפרק והמבנים השונים. (סחוס מפרקי, רצועות). מבוצעת סקירה של המפרק, ניקוי תהליכים דלקתיים וטיפול בממצאים אחרים במפרק. לאחר מכן מבוצע חתך עורי בקדמת הפטישון החיצוני. באזור הרצועה הפגועה והקפסולה המנותקת מהפטישון. מבוצעת תפירה מחדש של הקפסולה לפטישון תוך שימוש בעוגנים יעודיים ובמתח מתאים. לאחר מכן יבוצע קידוח עוגן נוסף בפטישון המכיל סרט מחומר לא נספג, שמקובע בצידו האחר לעצם הטאלוס – על מהלך הרצועה המייצבת הלטרלית (ATFL). זוהי ההגנה על התיקון – אינטרנל ברייסינג. טווחי התנועה ויציבות הקרסול נבדקים בחדר הניתוח. החתכים נסגרים בתפרים . בסיום הניתוח מוזרק חומר מאלחש לקרסול ולאזור תיקון היציבות. הקרסול נחבש. לעיתים רחוקות יקובע הקרסול בסד גבס בסוף הניתוח.  

 המלצות לימים הראשונים שלאחר הניתוח

  • לאחר הניתוח אין לדרוך על הרגל עד הביקורת הראשונה. יש להשתמש בקביים ולדרוך על הרגל הבריאה.  

  • חשוב לקרר הקרסול עם קרח (שקיות תירס קפוא למשל) במהלך השבועיים שלאחר הניתוח. ניתן ליטול משככי כאבים לפי צורך.

  • אין להרטיב החתכים ביומיים הראשונים. לאחר מכן, ניתן לשטוף החתכים במקלחת. אין להכנס לבריכה או לים בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח. ניתן לבצע מקלחת בישיבה עם רגל מורמת על שרפרף.

  • פיזיותרפיה יש להתחיל מיד בסיום הניתוח בשבוע הראשון. יש להשתמש בפרוטוקול יעודי לתיקון רצועות הקרסול. יש להתחיל להפעיל את הקרסול באופן עצמאי לפשיטה וכפיפה ( "פלקס/פוינט") החל מיומיים לאחר הניתוח.

 ** בכל מקרה של עליית חום מעל 38 מעלות, נפיחות קשה בברך או כאבים בלתי נסבלים יש ליצור קשר עם הרופא המנתח **

חזרה לשגרה

השיקום המלא מניתוח לתיקון רצועות הקרסול אורך כ 3-4 חודשים. דריכה מלאה מותרת שבועיים לאחר הניתוח תוך שימוש בתומך קרסול קשיח בשלב הראשון. התקדמות התפקוד תלויה בשלבי השיקום הפיזיותרפי. חזרה לתפקוד יומיומי רגיל צפויה כשבועיים לאחר הניתוח. נהיגה אפשרית כאשר ההליכה תקינה ולא כאבים. חזרה לספורט מלא ללא הגבלה 3-4 חודשים לאחר הניתוח. 

מצורפים

Similar Posts

2 Comments

  1. האם אני יכולה לנסוע לחול וללכת בעיר לאחר חודשיים מהניתוח?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *