כאבים בברך

אין ספורטאי שאינו מכיר את תחושת הבהלה או האכזבה כאשר מופיעים כאבי ברכיים. דווקא ברגע חשוב במהלך אימון או תחרות. כאבי ברכיים יכולים להיות מגבילים מאוד בתפקוד גם למי שאינו ספורטאי. כאב בברך הוא אחת התלונות הנפוצות בהגעה לאורתופד בכלל ואורתופד ספורט בפרט. הכאב יכול להיות מפושט או ממוקד. הכאב יכול להיות קשור לפעילות או שיופיע אחריה. לאחר חבלה. כתוצאה מתנועה לא טובה. מעומס יתר על הברך. לעיתים תופיע נפיחות בברך ולעיתים תהיה גם הגבלה בתנועה. הכאב בברך עשוי להיות מוקרן מאזורים אחרים כמו מפרק הירך. יכול להיות חלק מפגיעה אחרת כמו פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני.

גישה בסיסית לטיפול בכאבי הברכיים היא טיפול ראשוני בנוגדי כאב. הפחתת עומס הפעילות. טיפול פיזיותרפי עשוי בהחלט לסייע לפתרון הבעיה. במקרים הבאים מומלץ לפנות לאורטופד מומחה ברך: 

  • אין שיפור לבעיה לאחר מספר ימי מנוחה
  • יש הגבלה משמעותית בתפקוד
  • בעת חבלה וכתוצאה ממנה פגיעה טראומתית בברך.

האנטומיה של מפרק הברך

אנטומיה של הברך
אנטומיה של הברך

הברך היא מפרק צירי מורכב.

דרך הברך עובר הכוח הדוחף להתקדמות מהקרקע. נבלמים זעזועים ומבוצעות תנועות מורכבות.

סוגי הפציעות בברך יכולות להיות סביב השרירים, העצמות, הרצועות, הפיקה, והסחוסים.

 

שרירים:

הברך מופעלת על ידי מספר רב של שרירים. בקדמת הירך נמצא השריר ה 4 ראשי (QUADRICEPS). תפקידו של השריר ליישר את הברך ואת השוק. בחלק האחורי נמצאים שרירי הירך האחורית – ההמסטרינגס. תפקידם לכופף את הברך ואת השוק. חלק משרירי הירך האחורית עוברים לפנים בצד הפנימי של הברך ומתחברים לשוק מלפנים. שרירי התאומים מתחברים בחלק האחורי של עצם הירך ומסייעים לכיפוף הברך ולאיזון התנועות.

עצמות: 

הברך מורכבת מ 3 מפרקים : המפרק בין עצם הירך לעצם השוק, המפרק בין עצם הפיקה לעצם הירך – הפטלו – פמורלי, והמפרק בין עצם השוק לעצם השוקית. סופה של כל עצם מכוסה בסחוס חלק. תפקידו לאפשר תנועה חלקה בין העצמות.

רצועות:

מבני הברך מיוצבים גם על ידי רצועות. במרכז הברך קיימות שתי רצועות מוצלבות זו לזו.  – הרצועה הצולבת הקדמית (ACL). הרצועה הצולבת האחורית (PCL). רצועות אלה מחברות בין עצם הירך לעצם השוק. משני צידי הברך ישנן רצועות צידיות מייצבות. – הרצועה מייצבת הצידית פנימית (MCL) המחברת בין עצם הירך לעצם השוק. הרצועה המייצבת הצידית חיצונית (LCL) המחברת בין עצם הירך לעצם השוקית. 

הפיקה ומנגנון הישור:

הפיקה היא עצם צפה – ססמואידית – הנמצאת במעבר בין גיד ה 4 ראשי לגיד הפיקה. הפיקה מהווה מעין "גלגלת" המשפרת אך היכולת של שריר ה ארבע ראשי ליישר את הברך. הפיקה מצופה סחוס מצידה הפנימי. יוצרת מפרק עם עצם הירך מ 20 מע' כיפוף. הפיקה מיוצבת על ידי גיד הארבע ראשי בחלקה העליון. גיד הפיקה בחלקה התחתון. הרצועה המייצבת הפנימית (MPFL). הרצועה המייצבת החיצונית (LPFL). 

מניסקוסים:

בברך שני מניסקוסים -סהרונים בעברית. המניסקוס הוא מבנה סיבי-סחוסי המחובר למשטח המפרקי של השוק. המניסקוסים מהווים בולמי זעזועים ומסילות לתנועות הברך. המניסקוסים שומרים על הסחוס המפרקי.