דף מידע למנותח לאחר ארטרוסקופיית כתף ועיגון מחדש של גיד הביספס טנדונזיס

שלום רב,

לפני מספר שעות עברת ניתוח ארטרוסקופיה של הכתף. במסגרת הניתוח בוצע ניתוק גיד הביספס מהלברום. הגיד עוגן מחדש לעצם הזרוע בגישה פתוחה קטנה. במהלך הניתוח בוצעו מספר חתכים סביב הכתף. דרך החתכים הוחדרו מצלמה זעירה, כלי עבודה זעירים ועוגנים מיוחדים. איתם בוצעה הפעולה. זהו ניתוח מעט מורכב. החלמה מלאה וחזרה לפעילות ללא הגבלה אורכת כ 4 חודשים. מידע על הפעולות המדויקות שבוצעו בניתוח ינתן בביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף. מטרת דף זה הנה לתת לך מידע על ההתנהלות בתקופה שלאחר הניתוח.

היום הראשון שלאחר הניתוח:

1.  היד המנותחת מקובעת במתלה. יש להשתמש במתלה 4-6 שבועות לאחר הניתוח. בהתאם להנחיות ד"ר  רשף. יש לדאוג למתלה פשוט (ARM SLING). זאת בנוסף לרצועה הפשוטה שמתקבלת בבית החולים, אשר תשמש למקלחות.

2.    אין לפתוח החבישה שעל הכתף

3.   יש לבצע קומפרסים של קרח על הכתף המנותחת. הקומפרסים מבוצעים על החבישה שעל הכתף. יש לבצע קומפרס קרח במשך 20 דקות כל 3 שעות. ניתן להשתמש בשקיות של ירקות קפואים, שקיות קרח או מכשירים יעודיים לקומפרסים של קרח.

4.   תרופות להקלת כאבים. בשחרור מבית החולים נמסרו לך מסמכים רפואיים. בחומר הרפואי שנמסר לך ישנו מרשם לתרופות להקלת כאבים. לרוב מבוצעת הרדמה מקומית במהלך הניתוח ולכן ביממה הראשונה כמעט אין כאביםיש להשתמש בתרופות אלה, לפי הוראות המרשם. אם אין כאבים אין חובה לקחת התרופות אלא אם נרשמה לכך הוראה מפורשת במכתב השחרור.

5. פיזיותרפיה. יש להתחיל את טיפולי השיקום בפיזיותרפיה במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח. פרוטוקול הפיזיותרפיה נמצא באתר של דר רשף ויש להורידו עבור הפיזיותרפיסט. יש להוציא את היד מהמתלה אחת לתקופת זמן. יש להפעיל את המרפק לכיפוף מלא ויישור פחות 20 מעלות. אין להגיע ליישור מלא של המרפקיש להפעיל את שורש כף היד ללא הגבלה.

6.  הגבלות תפקודיות. אין לנהוג באופן עצמאי לאחר הניתוח למשך 6 שבועותיש להגביל את הניידות לזו הנדרשת לתפקוד יומיומי בלבד! לדוגמה: שימוש בשירותים, התניידות בין חדרי הבית וכדומה. אין לבצע פעולה אקטיבית עם הכתף המנותחת. שינה בחצי ישיבה תוך הנחת כרית מתחת למרפק הצד המנותח לתמיכה

היום השני שלאחר הניתוח – ועד הביקורת הראושנה אצל ד"ר רשף – כשבועיים לאחר הניתוח:

1.     היד המנותחת מקובעת במתלה. יש להשתמש במתלה 4-6 שבועות לאחר הניתוח בהתאם להנחיות ד"ר  רשף.

2.  בעת מקלחת, יש להשאיר את היד במתלה הרצועה. יש להוריד לגמרי את החבישה מהכתףבמרבית המקרים, משתמש ד"ר רשף בתפרים נמסים המכוסים בפלסטרים דקים ועדינים על העור. אין להוריד פלסטרים אלה באופן יזום אך ניתן להרטיבם בחופשיותיש לרחוץ את הכתף עם מים וסבון ולייבש היטב. יש להימנע מהפעלת הכתף באופן אקטיביניתן לכסות את התפרים בחבישה יבשה (פלסטרים). יש להחזיר את היד למתלה. במידה שהעור נתפר בתפרי ניילון או סיכות ניתן להרטיבם בחופשיות. אין מניעה לרחוץ את הכתף במים וסבון.

לאחר הפעם הראשונה, ניתן לרחוץ הכתף בחופשיות באופן שתואר כאן.

3.     יש להמשיך בקומפרסים של קרח עד לביקורת הראשונה אצל ד"ר רשף.

4.  תרופות להקלת כאבים יש להמשיך ולהשתמש בתרופות להקלת כאבים לפי המרשם שניתן במכתב השחרור. במקרים רבים הכאב בימים השני והשלישי לאחר הנתוח חזק יותר והדבר תקין בהחלט.

5.  פיזיותרפיה. יש להמשיך הפעלת מרפק (כיפוף מלא , יישור פחות 20 מעלות) ושורש היד. יש להתחיל טיפולי פיזיותרפיה להקלת כאבים. יש להפעיל הכתף הפעלה פנדולרית ולהתחיל השיקום לפי הפרוטוקול. יש לבצע בבית תרגילים לפי הנחיית הפיזיותרפיסט. ובכל מקרה יש לבצע הפעלה פנדולרית של הכתף לפחות 6 פעמים ביום , ולפחות 10 דקות בכל פעם.

6.     הגבלות תפקודיות ניידות מלאה ללא הגבלה. בשאר ההגבלות אין שינוי.

הביקורת הראשונה לאחר הניתוח תיערך כשבועיים לאחר הניתוח. שם ניתן יהיה לשאול את כל השאלות ותינתן תכנית להמשך השיקום.

בכל שאלה או בעיה בנוגע לכתף המנותחת, יש ליצור קשר עם ד"ר רשף. מספר הטלפון ניתן על ידו במכתב השחרור מן הניתוח.

אנו מאחלים לך החלמה מהירה ומלאה.

מרפאת ד"ר נועם רשף

Similar Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *